Město Žatec nechalo vyklidit dům pro svobodné matky v tísni, který před deseti lety zřídilo v Libočanech.

Jeho obyvatelky dlužily peníze za nájemné, navíc chce město objekt přestavět.

Město Žatec zřídilo ubytovnu Ostrov bezpečí před deseti lety. V domě za kostelem v Libočanech žatecká radnice ubytovávala na přechodnou dobu ve třech jednopokojových a pěti dvoupokojových bytech ženy v sociální nouzi bez přístřeší. Během deseti let se jich tam vystřídalo několik desítek.

Nyní je objekt prázdný. „Plánujeme přestavbu budovy, která by měla začít v dubnu. Navíc ubytované ženy dlužily za nájemné, takže bychom je nechali vystěhovat, i kdybychom rekonstrukci objektu neplánovali,“ uvedl Aleš Kassal, místostarosta Žatce. Město plánuje za jeden milion korun budovu přestavět a rozšířit využití. Kromě ubytovny pro svobodné matky by tam měl být i stacionář pro seniory a chráněné bydlení pro samostatnější mentálně postižené klienty Ústavu sociální péče Kamarád Lorm v Žatci.

„Stacionář je určen pro seniory ze Žatce, kteří sice bydlí ve vlastním bytě, ale potřebují denní péči. Do Libočan se budou vozit a tam pro ně bude připraven program. V Žatci dosud taková služba chybí a nemáme jiný objekt, než ten v Libočanech, kde by šla realizovat,“ uvedl A. Kassal.

Přestavba objektu v Libočanech by měla začít příští měsíc a podle představ žatecké radnice skončí v druhé polovině letošního roku.
Pak by se tam svobodné ženy měly vrátit. „Budeme se ale snažit o jejich pečlivější výběr, abychom předešly případným problémům,“ uvedl A. Kassal.
Azylový dům města Žatce byl občas trnem v oku obyvatelům Libočan.

Problémy začaly téměř ihned

„Problém byl hlavně s lidmi, kteří se v ubytovně pohybovali, aniž tam měli cokoliv dělat. Někdy byl delší dobu klid, jindy byly půl roku problémy. Záleželo na konkrétních matkách, které byly zrovna v objektu ubytované,“ sdělil včera Jiří Hudeček, starosta Libočan. Co přinese záměr města ubytovnu zrekonstruovat a rozšířit její využití si netroufá odhadnout. „To ukáže teprve čas,“ sdělil.

Problémy se ženami v ubytovně v Libočanech se objevily téměř hned po zprovoznění objektu před deseti lety. Hned rok po otevření se tři mladé ženy s dětmi musely z ubytovny vystěhovat. Zásadním způsobem porušovaly delší dobu ubytovací řád zařízení. Trojice umožnila v ubytovně pobyt cizích lidí, navíc ženy nechávaly své děti bezprizorně pobíhat po obci, kde dělaly nepořádek. Z mateřské školky údajně odcizily hračky, objevily se i krádeže zeleniny ze zahrádkářské kolonie. „Jednu z žen jsme přistihli, jak krade sošky ze hřbitova. Případ dokonce vyšetřovala policie,“ uvedl tehdy Jiří Hudeček, starosta Libočan.

Chování žen se pochopitelně neobešlo bez stížností tamních obyvatel.