VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koupíme! Za sedm milionů bude mít město ubytovnu

Postoloprty - Definitivní ano dali zastupitelé v Postoloprtech záměru koupit ubytovnu Meta do majetku města. Důvodem byla obava, aby ji nezískal spekulant a nenastěhoval tam problémové nájemníky. Město ale bude muset výrazně omezit jiné investice a další miliony budova ještě „spolkne", říkají kritici.

19.6.2015 5
SDÍLEJ:

Ubytovna Meta v PostoloprtechFoto: Hynek Dlouhý

Na straně jedné velké obavy ze spekulantů, kteří by mohli ubytovnu Meta s 63 byty koupit a nastěhovat tam nepřizpůsobivé a problémové nájemníky. Zvýšená kriminalita, zhoršená sociální situace. To vše by muselo město řešit. Na druhé straně milionové výdaje na koupi, další miliony pak na provoz, údržbu, přestavbu. Omezení jiných investic.

Velké dilema museli řešit ve středu 17. června postoloprtští zastupitelé, když rozhodovali, zda koupit či nekoupit za sedm milionů ubytovnu s 200 lůžky od ČEZu, kde dříve bydleli dělníci, dnes je ale minimálně využívaná a firma se ji rozhodla prodat.

Jednání provázela bouřlivá diskuze, ubytovna Meta je už řadu měsíců nejžhavějším tématem v Postoloprtech. Zastupitelé nakonec dali definitivní zelenou koupi, využití se ale bude teprve hledat. „Koupi ubytovny Meta zastupitelé nakonec schválili, nyní ještě musí potvrdit smlouvy ČEZ, k podpisu by mohlo dojít začátkem července. Město za budovu zaplatí 6,9 milionu korun," uvedl pro Deník starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Osm pro, tři proti, tři se zdrželi

Město před časem projevilo zájem o ubytovnu, přihlásilo se do veřejné soutěže, kterou ČEZ vypsal a se svou nabídkou nakonec i vyhrálo. Koupě ale nakonec nebyla jednoznačná. Osm zastupitelů bylo pro, tři proti a tři se zdrželi.

Zastánci koupě upozorňovali hlavně na možnost, že ubytovnu by jinak mohl získat spekulant, který by tam nastěhoval nepřizpůsobivé a vydělával by na štědrosti státu v této oblasti. A na radnici by zbylo jen řešení problémové situace. „Máme velkou obavu, že by ubytovnu koupil nějaký spekulant, jako se to děje jinde, v jiných městech. Sestěhuje tam nepřizpůsobivé a problémové lidi. A město by z toho mělo obrovské problémy, bude proto lepší, když ji bude vlastnit město a zřídí tam, co bude chtít," říkají zastupitelé hlasující pro. Tvrdí, že město budovu využije. „Koupí zabráníme vzniku dalšího problémového místa ve městě," uvádějí.

Odpůrci tvrdí, že nákup je příliš drahý, že miliony by město mohlo využít jinak a při jiných investicích. Nelze podle nich každý problém řešit nákupy nepotřebných budov do městského majetku, v Postoloprtech totiž nedávno už jeden menší problémový dům za 2,4 milionu koupili. Odpůrci se ptají, co bude město s majetky dělat a upozorňují, že bude nutné do nich v budoucnu investovat velké peníze. Navíc ne každý kupec musí být spekulant, říkají kritici nákupu ubytovny.

Starosta nakonec hlasoval proti

Proti koupi nakonec hlasoval i postoloprtský starosta Zdeněk Pištora, který sice dříve získání ubytovny do majetku města schvaloval, jak sám ale říká, po setkání s ekonomy a odborníky změnil názor. Koupi nedoporučoval ani finanční výbor. „Koupě hodně zatíží rozpočet města. Nejen sedmi miliony aktuálně za koupi, další miliony v budoucnu ale bude stát provoz, další peníze si vyžádají úpravy. Budeme muset omezit jiné investice, odčerpá nám to peníze například na chodníky a další investice," uvedl pro Deník Pištora.

Podle něj se navíc situace s ubytovnami zlepšila. „Změnila se legislativa, města už nyní mohou mluvit do toho, kde ubytovna bude. Obava, že by ubytovnu koupil spekulant proto podle mého už není aktuální. Převážil u mě nakonec názor, že nekoupit ubytovnu je menším zlem pro město, než za ni dávat miliony. Zastupitelé ale rozhodli jinak, rozhodli pro koupi a já to respektuji. Budeme pro budovu hledat uplatnění," dodal pro Deník.

Legislativa v případě doplatku na bydlení se skutečně začátkem letošního roku změnila. Města musí schvalovat, komu bude sociální příspěvek na bydlení vyplacen, kritici normy ale tvrdí, že spekulanti budou podmínky obcházet, že nebude tak těžké je splnit. Navíc města zatím hledají cesty, jak nový zákon používat.

Podle některých politiků je nový zákon dokonce protiústavní a možná se bude měnit. Zaznělo to dokonce i z úst vládních představitelů.

Místostarosta by chtěl mít v místě pečovatelský dům

Vedení Postoloprt není v tomto případě jednotné. Pro koupi ubytovny, a tedy proti starostovi, byl při hlasování například místostarosta Václav Ibl. Ten představil také možné využití. „Naše představa je udělat z ubytovny pečovatelský dům, bydlení pro starší občany, malometrážní byty. Finanční náklady podle nás nebudou tak vysoké, ubytovna je v dobrém stavu a všechny prostory jsou tam na byty uzpůsobeny," představil plány místostarosta Postoloprt. Současný pečovatelský dům už přestává vyhovovat. Pokud ale budou chtít Postoloprty využít ubytovnu na byty, budou muset změnit územní plán. Město plánuje zkusit získat na úpravy také dotace.

Kolik bude úprava na pečovatelský dům a malé byty nakonec stát, to se ale zatím neví. Je pravda, že ubytovna je na bydlení uzpůsobena, částečně zrekonstruovaná, projekty se ale teprve budou zpracovávat.

Jednou z navrhovaných možností je také budoucí zbourání budovy, také o tom zastupitelé uvažovali.

„O dalším osudu ubytovny a konkrétních plánech budeme teprve jednat. Zatím je vše ve fázi úvah, zpracovat se musí projekty, vše musíme pečlivě zvážit," dodal pro Deník starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Podobný problém s ubytovnou, kam její majitel začal sestěhovávat problémové nájemníky, řešili před časem také v Podbořanech. Rychle se tam zvyšovala drobná kriminalita, radnice chtěla klid ve městě, a proto budovu koupila do svého vlastnictví. V Podbořanech to ale bylo od soukromého vlastníka, s kterým se dohodla, odkup komplexu budov ji stál dvacet milionů. „Koupí jsme zabránili vzniku sociálně vyloučené lokality, která by město trápila hodně dlouho. Získali jsme zpět kontrolu nad lokalitou, kde extrémně rostla kriminalita a byly další problémy, už tam neumístíme, co nechceme," zdůvodnil tehdy nákup podbořanský starosta Radek Reindl. Cena za vyřešení problému byla tehdy hodně vysoká, radnice ale neměla na výběr, nabídka zněla „ber nebo nech být". V současné době v Podbořanech zpracovávají projekty na přestavbu dřívější ubytovny na byty.

Autor: Hynek Dlouhý

19.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(15 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Žatec, Pracovníka do administrativy na zadávání objednávek. Přijmeme pečlivého, řádného a s chutí pracujícího zaměstnance do administrativy. Spolehlivost, zodpovědnost a loajálnost samozřejmostí., kontakt: tel.: 604978199, e-mail: ctscz@ctscz.cz. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště žatec, náměstí Svobody, č.p. 55, 438 01 Žatec 1. Informace: -, .

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu(17 000 Kč)

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Teamleader call centra. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, nová pobočka Podbořany, Telemarketingová firma specializující se na projekty zvláště v oblasti telekomunikací přijme pracovníka na pozici: Teamleader call centra., Náplň práce:, • Řízení call centra, • Dohled nad zpracováním objednávek, • Strategické řízení rozvoje call centra, • Řízení týmu operátorů , • Komunikace s operátory a zákazníky , • Zpracovávání výsledků a reportů, Požadujeme:, • Minimálně SŠ vzdělání, • Zkušenosti na podobné pozici výhodou (nikoliv podmínkou), • Znalost MS Office, • Spolehlivost, pracovitost, komunikativnost, loajalita, ochota učit se novým věcem, • Schopnost pracovat pod tlakem, • Zkušenosti s vedením týmu, • Schopnost týmové i samostatné práce, • Manažerské předpoklady pro výkon vedoucí funkce, • Organizační a řídící schopnosti, rozhodnost, odpovědnost, flexibilita, kreativnost., • ŘP sk. B, kontakt: Kozák Pavel, e-mail: pavel.kozak@avacall.cz, osobně na kontaktní adrese v Žatci: náměstí Svobody 55. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště podbořany, Cyrila a Metoděje, č.p. 72, 441 01 Podbořany. Informace: Pavel Kozák, .

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu(19 000 Kč)

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Teamleader call centra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Mírové náměstí 67, Postoloprty, Telemarketingová firma specializující se na projekty zvláště v oblasti telekomunikací přijme pracovníka na pozici: Teamleader call centra., Náplň práce:, • Řízení call centra, • Dohled nad zpracováním objednávek, • Strategické řízení rozvoje call centra, • Řízení týmu operátorů , • Komunikace s operátory a zákazníky , • Zpracovávání výsledků a reportů, Požadujeme:, • Minimálně SŠ vzdělání, • Zkušenosti na podobné pozici výhodou (nikoliv podmínkou), • Znalost MS Office, • Spolehlivost, pracovitost, komunikativnost, loajalita, ochota učit se novým věcem, • Schopnost pracovat pod tlakem, • Zkušenosti s vedením týmu, • Schopnost týmové i samostatné práce, • Manažerské předpoklady pro výkon vedoucí funkce, • Organizační a řídící schopnosti, rozhodnost, odpovědnost, flexibilita, kreativnost., • ŘP sk. B, kontakt:Kozák Pavel, e-mail: pavel.kozak@avacall.cz. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště postoloprty, Mírové náměstí, č.p. 67, 439 42 Postoloprty. Informace: Pavel Kozák, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač(18 500 Kč)

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Operational Worker / Obsluha CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 22500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, Václava Majera 2730, Do nepřetržitého provozu (12 h směny, krátký - dlouhý týden) hledáme zaměstnance pro obsluhu CNC strojů, práce je vstoje, pochůzí. Směnnost může být časem změněna na 3-směnný provoz. Ideální kandidát by se měl orientovat ve výkresové dokumentaci a ovládat základní strojírenská měřidla. Vhodné pro absolventy technických oborů (obráběč kovů, automechanik, instalatér), může být i nedoučený s praxí v obdobném provozu. Zdravotní způsobilost: zdvihání břemen v limitu pro muže, ne kardiostimulátor, ne alergie na oleje a emulze, oči v pořádku, schopný pracovat v noci., Nabízíme zázemí stabilní společnosti a přátelský kolektiv. Důkladně zaškolíme. Strukturovaný životopis zašlete e-mailem na HR@ishimitsu.cz. Pracoviště: Ishimitsu manufacturing czech s. r. o.,, Václava Majera, č.p. 2730, 440 01 Louny 1. Informace: , .

FOTBAL - ilustrační foto.

Louny s Ostrovem nehrály, zasáhla velká marodka

Ilustrační foto

Pozor, jed! V Postoloprtech budou hubit přemnožené potkany

V mrazivé přestřelce viděli fanoušci 13 branek, Žatec o gól přehrál Domoušice

Žatec /FOTOGALERIE/ - Slavoj vedl v přípravě s Domoušicemi už 5:1, ve druhé půli ale hosté přidali a stahovali. Fotbalisté Žatce nakonec uhájili výhru 7:6.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Máte známého či příbuzného, který během druhé světové války prošel táborem v Letech? Žije ve vašem okolí pamětník, nebo třeba potomek člověka, který v táboře byl?

Podbořany prodaly halu v bývalých kasárnách

Podbořany - Do městské pokladny přiteče díky obchodu téměř deset milionů korun.

EXKLUZIVNĚ

ROZHOVOR: Kde je? Jana, matka čtyř dětí, nepřišla domů už pět let...

Slavětín - Byla zavražděna? Utekla? Nešťastně se zranila a zůstala v lese bez pomoci? Sáhla si na život? Neví se. Žena ze Slavětína záhadně zmizela v únoru 2013.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT