VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koupíme! Za sedm milionů bude mít město ubytovnu

Postoloprty - Definitivní ano dali zastupitelé v Postoloprtech záměru koupit ubytovnu Meta do majetku města. Důvodem byla obava, aby ji nezískal spekulant a nenastěhoval tam problémové nájemníky. Město ale bude muset výrazně omezit jiné investice a další miliony budova ještě „spolkne", říkají kritici.

19.6.2015 5
SDÍLEJ:

Ubytovna Meta v PostoloprtechFoto: Hynek Dlouhý

Na straně jedné velké obavy ze spekulantů, kteří by mohli ubytovnu Meta s 63 byty koupit a nastěhovat tam nepřizpůsobivé a problémové nájemníky. Zvýšená kriminalita, zhoršená sociální situace. To vše by muselo město řešit. Na druhé straně milionové výdaje na koupi, další miliony pak na provoz, údržbu, přestavbu. Omezení jiných investic.

Velké dilema museli řešit ve středu 17. června postoloprtští zastupitelé, když rozhodovali, zda koupit či nekoupit za sedm milionů ubytovnu s 200 lůžky od ČEZu, kde dříve bydleli dělníci, dnes je ale minimálně využívaná a firma se ji rozhodla prodat.

Jednání provázela bouřlivá diskuze, ubytovna Meta je už řadu měsíců nejžhavějším tématem v Postoloprtech. Zastupitelé nakonec dali definitivní zelenou koupi, využití se ale bude teprve hledat. „Koupi ubytovny Meta zastupitelé nakonec schválili, nyní ještě musí potvrdit smlouvy ČEZ, k podpisu by mohlo dojít začátkem července. Město za budovu zaplatí 6,9 milionu korun," uvedl pro Deník starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Osm pro, tři proti, tři se zdrželi

Město před časem projevilo zájem o ubytovnu, přihlásilo se do veřejné soutěže, kterou ČEZ vypsal a se svou nabídkou nakonec i vyhrálo. Koupě ale nakonec nebyla jednoznačná. Osm zastupitelů bylo pro, tři proti a tři se zdrželi.

Zastánci koupě upozorňovali hlavně na možnost, že ubytovnu by jinak mohl získat spekulant, který by tam nastěhoval nepřizpůsobivé a vydělával by na štědrosti státu v této oblasti. A na radnici by zbylo jen řešení problémové situace. „Máme velkou obavu, že by ubytovnu koupil nějaký spekulant, jako se to děje jinde, v jiných městech. Sestěhuje tam nepřizpůsobivé a problémové lidi. A město by z toho mělo obrovské problémy, bude proto lepší, když ji bude vlastnit město a zřídí tam, co bude chtít," říkají zastupitelé hlasující pro. Tvrdí, že město budovu využije. „Koupí zabráníme vzniku dalšího problémového místa ve městě," uvádějí.

Odpůrci tvrdí, že nákup je příliš drahý, že miliony by město mohlo využít jinak a při jiných investicích. Nelze podle nich každý problém řešit nákupy nepotřebných budov do městského majetku, v Postoloprtech totiž nedávno už jeden menší problémový dům za 2,4 milionu koupili. Odpůrci se ptají, co bude město s majetky dělat a upozorňují, že bude nutné do nich v budoucnu investovat velké peníze. Navíc ne každý kupec musí být spekulant, říkají kritici nákupu ubytovny.

Starosta nakonec hlasoval proti

Proti koupi nakonec hlasoval i postoloprtský starosta Zdeněk Pištora, který sice dříve získání ubytovny do majetku města schvaloval, jak sám ale říká, po setkání s ekonomy a odborníky změnil názor. Koupi nedoporučoval ani finanční výbor. „Koupě hodně zatíží rozpočet města. Nejen sedmi miliony aktuálně za koupi, další miliony v budoucnu ale bude stát provoz, další peníze si vyžádají úpravy. Budeme muset omezit jiné investice, odčerpá nám to peníze například na chodníky a další investice," uvedl pro Deník Pištora.

Podle něj se navíc situace s ubytovnami zlepšila. „Změnila se legislativa, města už nyní mohou mluvit do toho, kde ubytovna bude. Obava, že by ubytovnu koupil spekulant proto podle mého už není aktuální. Převážil u mě nakonec názor, že nekoupit ubytovnu je menším zlem pro město, než za ni dávat miliony. Zastupitelé ale rozhodli jinak, rozhodli pro koupi a já to respektuji. Budeme pro budovu hledat uplatnění," dodal pro Deník.

Legislativa v případě doplatku na bydlení se skutečně začátkem letošního roku změnila. Města musí schvalovat, komu bude sociální příspěvek na bydlení vyplacen, kritici normy ale tvrdí, že spekulanti budou podmínky obcházet, že nebude tak těžké je splnit. Navíc města zatím hledají cesty, jak nový zákon používat.

Podle některých politiků je nový zákon dokonce protiústavní a možná se bude měnit. Zaznělo to dokonce i z úst vládních představitelů.

Místostarosta by chtěl mít v místě pečovatelský dům

Vedení Postoloprt není v tomto případě jednotné. Pro koupi ubytovny, a tedy proti starostovi, byl při hlasování například místostarosta Václav Ibl. Ten představil také možné využití. „Naše představa je udělat z ubytovny pečovatelský dům, bydlení pro starší občany, malometrážní byty. Finanční náklady podle nás nebudou tak vysoké, ubytovna je v dobrém stavu a všechny prostory jsou tam na byty uzpůsobeny," představil plány místostarosta Postoloprt. Současný pečovatelský dům už přestává vyhovovat. Pokud ale budou chtít Postoloprty využít ubytovnu na byty, budou muset změnit územní plán. Město plánuje zkusit získat na úpravy také dotace.

Kolik bude úprava na pečovatelský dům a malé byty nakonec stát, to se ale zatím neví. Je pravda, že ubytovna je na bydlení uzpůsobena, částečně zrekonstruovaná, projekty se ale teprve budou zpracovávat.

Jednou z navrhovaných možností je také budoucí zbourání budovy, také o tom zastupitelé uvažovali.

„O dalším osudu ubytovny a konkrétních plánech budeme teprve jednat. Zatím je vše ve fázi úvah, zpracovat se musí projekty, vše musíme pečlivě zvážit," dodal pro Deník starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Podobný problém s ubytovnou, kam její majitel začal sestěhovávat problémové nájemníky, řešili před časem také v Podbořanech. Rychle se tam zvyšovala drobná kriminalita, radnice chtěla klid ve městě, a proto budovu koupila do svého vlastnictví. V Podbořanech to ale bylo od soukromého vlastníka, s kterým se dohodla, odkup komplexu budov ji stál dvacet milionů. „Koupí jsme zabránili vzniku sociálně vyloučené lokality, která by město trápila hodně dlouho. Získali jsme zpět kontrolu nad lokalitou, kde extrémně rostla kriminalita a byly další problémy, už tam neumístíme, co nechceme," zdůvodnil tehdy nákup podbořanský starosta Radek Reindl. Cena za vyřešení problému byla tehdy hodně vysoká, radnice ale neměla na výběr, nabídka zněla „ber nebo nech být". V současné době v Podbořanech zpracovávají projekty na přestavbu dřívější ubytovny na byty.

Autor: Hynek Dlouhý

19.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič nákladního vozidla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce:Stroupečská č.p. 2996, Žatec , zkušenost s řízením nákladního automobilu, platný profesní řidičský průkaz sk. E a C, elektronická karta řidiče, výpis z rejstříku trestů, spolehlivost, stravenky, kontakt telefonicky na č. 415726161, 724658413, obchod@uscoufal.cz, osobně na uvedené adrese. Pracoviště: Uhelné sklady coufal s.r.o.,sklad žatec, Stroupečská, č.p. 2996, 438 01 Žatec 1. Informace: Kamila Pařízková, +420 415 726 161.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Inpektor kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslová zóna TRIANGLE, Žatec, Společnost se zabývá zpracováním ocelového drátu, tažení, kalení., Požadavky: manuální zručnost, pracovní zkušenost v oblasti kvality ve výrobní společnosti, angličtina výhodou, ne podmínkou, analytické myšlení, schopnost pracovat v týmu i samostatně., Náplň práce: provádění kontrol produktu, záznamy a vyhodnocování kontrol kvality, práce s měřícimi přístroji a jejich kontrola, práce v laboratoři kvality, spolupráce s oddělením výroby, metalurgická inspekce., Nabízíme: stabilní zaměstnání u nadnárodní společnosti, pouze ranní směna, malý přátelský tým, možnost vzdělávat se. Příspěvek na stravován a dojíždění., Kontakt: email: nabor@neturen-szech.com. Pracoviště: Neturen czech s.r.o., 438 01 Žatec 1. Informace: Jana Zvonková, +420 415 240 301.

Informační technologie - Informační technologie Grafik 25 000 Kč

Grafici a výtvarníci v multimédiích KREATIVNÍ GRAFIK. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Zeyerova č.p. 1456, 438 01 Žatec 1, nástup dohodou, Náplň práce:, Obalový design, Grafické návrhy log, corporate identity , Grafická příprava vizuálů, letáků, katalogů, Návrhy stojanů a dalších prvků Store designu, Upřednostňujeme:, Ovládání programů Adobe InDesign, Illustrator, Photoshop, Schopnost vnést do práce kreativitu a neotřelé nápady, Spolehlivost, pečlivost, zodpovědnost, Nabízíme:, Stabilní kreativní práci , Fixní mzdu s variabilní složkou - 25 000-50 000 Kč dle zkušeností, Přátelský kolektiv o cca 30 zaměstnancích, Prostor pro seberealizaci,Pravidelné firemní akce, Nápoje na pracovišti zdarma, Příspěvek na stravování pro nekuřáky,Příspěvek na dojíždění / bydlení, Pro zařazení do výběrového řízení zašlete prosím spolu s CV i portfolio. Nehledáme externí spolupráci. Děkujeme za pochopení., Všem uchazečům se ozveme. , kontakt po, stř. čtv. 7,30 - 15,30 hod telefonicky na č. 474532040, nebo email: martin.kaderavek@sittardia.cz. Pracoviště: Sittardia s.r.o., pracoviště žatec, Zeyerova, č.p. 1456, 438 01 Žatec 1. Informace: Martin Kadeřávek, +420 474 532 040.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 6 100 Kč

Pekaři, cukráři (kromě šéfcukrářů) a výrobci cukrovinek Pekařka, cukrářka. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Hilbertova 501, Louny, Kontakt: Pavel Tajtl, tel: 604 896 654 (9.00 - 16.00 hod), osobní kontakt od PO - SO (14.00 - 16.00 hod) v restauraci AVECALSAR, Hilbertova 467. Pracoviště: Pavel tajtl - provozovna, Hilbertova, č.p. 501, 440 01 Louny 1. Informace: Pavel Tajtl, .


Závody offroadů v Bezděkově
15

FOTO: Extrémní terén u Žatce prověřil schopnosti řidičů i závodní speciály

Novohradská pouť v Jimlíně
17

OBRAZEM: Novohradská pouť přilákala do Jimlína tisíce návštěvníků

V Ústeckém kraji si lidé půjčují nejmenší částky z celé republiky

Ústecký kraj - Po řadě let snižování se průměrná výše dluhu českých dlužníků meziročně zvýšila o čtyři tisíce korun. Češi nyní průměrně dluží 29 700 korun, zatímco v roce 2016 byla průměrná výše dluhu 25 700 korun. Vyplývá to z pravidelné analýzy společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.  

AKTUALIZOVÁNO

Při havárii padáku na Rané se zranili dva lidé

Raná - K nehodě došlo při tandemovém paraglidingu. Pro jednoho vážně zraněného letěl vrtulník.

OBRAZEM: Carwars: tuning, závody, skvělá auta a hlavně jedna velká párty

Panenský Týnec - Tisíce příznivců automobilového tuningu si dali dostaveníčko v Panenském Týnci na Lounsku.

Jedna uzavírka mezi Žatcem a Louny končí, druhá začíná

Žatecko - Na silnici II/225 Žatec - Louny v nejbližších dnech skončí úplná uzavírka u Drahomyšle, naopak začne o kousek blíž k Žatci, v kopci nad Trnovany.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT