Zápach z výkalů, na podlaze hromady odpadků, rozmlácená okna a dveře. Takovým obrázkem přivítali obyvatelé ubytovny v Čeradické ulici zástupce žatecké radnice a strážníky, kteří tam v pátek 13. července přijeli na kontrolu. Radnice se rozhodla situaci řešit. Kontrola v ubytovně proběhla už podruhé. Poprvé zjistila vážné nedostatky i nepřihlášené obyvatele.

„Když jsme sem neočekávaně přijeli na začátku týdne, bydlelo tu načerno několik desítek lidí v neuvěřitelných hygienických podmínkách. Obsazeno bylo všech deset bytů i s kočárkárnou. Bydlet tu mají přitom jen dvě rodiny,“ uvedl v pátek při druhé kontrole místostarosta Žatce Aleš Kassal.

Právě při ní ale už v ubytovně lidé, kteří tam bydleli načerno, nebyli. Lidem, kteří zůstali, ale neplatí nájem, bylo připomenuto, že jim hrozí vystěhování. „Já tu bydlím jen týden. Uklízím tu teď ten nepořádek po těch, kteří se odstěhovali a všechno to tu nadělali,“ řekl během kontroly Antonín Milenko, který v ubytovně bydlí s rodinou. Jeho sestra žije v ubytovně už déle. Nepořádek také svádí na lidi, kteří v ubytovně bydleli načerno a už odešli. „Ti, co odešli, ho tu nadělali, my to jen uklízíme. A proč neplatíme? Dělali tu na nás nějaké intriky,“ tvrdila Julie Šerkezyová. Kdo a jak měl údajné intriky činit, však žena, žijící v ubytovně, říci nedokázala.

Dluh přes milion

Neplatiči z Čeradické ulice mají výrazný podíl na částce, kterou občané městu dluží. „Celkem občané městu dluží na nájmech a službách spojených s bydlením kolem deseti milionů. Nájemníci z této ubytovny přitom dluží 1,2 milionu korun a to do této částky nejsou započítána penále,“ sdělil žatecký místostarosta Aleš Kassal s tím, že další statisícové škody jsou na zařízení ubytovny.

Město chce v budoucnu proti neplatičům z ubytovny postupovat razantněji. Chystané jsou i další kontroly. „Necháme ubytovnu vydezinfikovat, dvě rodiny, které tu teď bydlí, slíbily, že nepořádek uklidí a že budou platit nájem. U neobydlených bytů vyměníme zámky a budeme hledat správce objektu, který by dohlížel na pořádek v ubytovně. Nejlepší by asi bylo, pokud by se nám podařilo najít člověka, který tam jako správce bude i bydlet,“ dodal Aleš Kassal.