„Už mi byly poblahopřát dvě bývalé kolegyně a ještě přijdou další gratulanti,“ pokračoval V. Lapka. K tomuto jubileu mu přišel popřát i starosta města Loun Jan Kerner a požádal ho o zápis do pamětní knihy.

Václav Lapka je povoláním učitel, vyučoval zeměpis a češtinu. „Po válce jsem deset let učil v Litvínově. Po smrti otce jsem se s manželkou vrátil zpět do Loun. Krátce jsem učil na lounské škole J. A. Komenského, kde učila i moje manželka,“ vzpomínal oslavenec. Největší část profesního života strávil na škole v Panenském Týnci. „V 60. letech bylo málo učitelů a mnoho dětí ve školách. Nastoupil jsem na školu do Panenského Týnce, kam jsem dojížděl pětadvacet let. V té době tam bylo 260 až 270 žáků,“ pokračoval ve vyprávění V. Lapka.

A jaký má recept na dlouhověkost? „Otec nepil, nekouřil, tak ani u nás se tomu neholdovalo. Před čtyřmi lety, když jsem prodělal infarkt, mi lékař doporučil malou skleničku červeného vína denně, kterou si dávám. Jediné co mě trápí jsou kolena a páteř,“ usmíval se oslavenec. „Ale cholesterol mě netrápí,“ dodal V. Lapka.