Vlastimil Řebec, dlouholetý učitel působící v okresech Louny a Rakovník (na snímku dole), otvíral v minulých dnech trochu rozechvělou rukou obálku s emblémem ministerstva školství.

Obsahovala pozvání ke slavnosti do budovy ministerstva.

V pátek 9. dubna pak převzal z rukou ministryně Miroslavy Kopicové nejvyšší ocenění své práce: medaili za vynikající pedagogickou činnost.

„Byl jsem trochu zaskočený, nervózní, měl jsem trému. Ale samozřejmě z ocenění jsem měl radost. Přijímám cenu pokorně, je to zásluha nejen moje, ale i všech mých žáků a studentů a také pedagogických kolegů,“ odpověděl na dotaz Deníku Vlastimil Řebec. Letos mu bylo 71 let, jako učitel začal pracovat v roce 1965 v Jesenici u Rakovníka, kde dodnes i bydlí. Postupně působil na několika školách v regionu, například v Lubenci, v Žatci, v Lounech. Několik let pracoval i jako školní inspektor. Vyučoval nejvíce český a francouzský jazyk, dějepis, občanskou výchovu, občas i další předměty.

Nyní už je v důchodu, ale ve školství pár hodin týdně stále aktivně působí. Jazykům a literatuře se rád věnuje i ve volném čase, píše a vydává vlastní poezii.

Ministerstvo školství rozdalo medaile 32 pedagogům z celé České republiky. „Medaile se uděluje od roku 1997 a je to neprestižnější ocenění za působení v resortu školství,“ uvádí ministerstvo na svých stránkách.