V Žatci se tento a příští týden testují učitelé v covid odběrovém místě v nemocnici. V příštím týdnu půjde na testy přibližně desetina pedagogických pracovníků gymnázia, některé žatecké školy už má testování za sebou. Na ZŠ Jižní z celkového počtu 37 pedagogů využilo nabídku sedm z nich. Všichni měli test negativní. Ze ZŠ Komenského alej v Žatci se nechalo testovat 8 z 56 pedagogických pracovníků. „Všichni byli negativní,“ sdělil ředitel školy Zdeněk Srp. On sám se testovat nenechal. „Zastávám názor jako někteří mí kolegové, že je to takový nesystematický výkřik do tmy. Kdyby testování probíhalo pravidelně, třeba každý týden, bylo by to o ničem jiném,“ prohlásil.

Podobný názor má ředitel ZŠ a MŠ kpt. Otakara Jaroše Louny Vlastimil Lisse. „Takovéto testování nemá smysl. Určitě by bylo dobré do něj zahrnout i další zaměstnance školy,“ řekl. Na ZŠ a MŠ kpt. Otakara Jaroše Louny se nechalo otestovat 9 z 53 pedagogických pracovníků.

Podobný nezájem byl mezi učiteli i na dalších školách na Lounsku. Ve správním obvodě Městského úřadu Louny, tedy ze škol ve městě a okolí, se nechalo z několika stovek otestovat jen 109 pedagogických pracovníků. Testovalo se v tělocvičně ZŠ Jana Ámose Komenského v Lounech.

Na Podbořansku byl zájem o něco větší, tam se nechalo otestovat přibližně 150 lidí. Testovali je ve čtvrtek hasiči v tělocvičně Gymnázia a Střední odborné školy v Podbořanech. „Od nás se nechalo otestovat 32 ze 70 pedagogických pracovníků,“ přiblížil ředitel této jediné střední školy na Podbořansku Jiří Marhold.

Jedním z pedagogických pracovníků, kteří se nechali testovat, byla ředitelka Středního odborného učiliště a Střední odborné školy SČMSD v Žatci Stanislava Sajdlová. „Odběry jsme spolu s pěti kolegyněmi absolvovaly v žatecké nemocnici, byly jsme na ně dopředu objednané. Po organizační stránce tam vše proběhlo bez problémů, šlo to rychle. Po patnácti minutách jsme se dozvěděly výsledky, všechny jsme je měly negativní,“ popsala. Z této školy nabídku testování odmítli jen tři pedagogičtí pracovníci.

Někteří ředitelé škol upozorňují, že čas, který dostali k nahlášení počtu zájemců o testy, byl z jejich pohledu šibeniční. „Bylo to narychlo, určitě by to šlo zařídit jinak. Psal jsem kvůli tomu na Ministerstvo školství, aby se v případě očkování učitelů postupovalo jinak, bez takovýchto šibeničních termínů,“ přiblížil ředitel žateckého gymnázia Miroslav Řebíček.

Testování, které mají zdarma zatím jen učitelé, vychovatelé a asistenti kantorů, se provádí stejně jako PCR testy stěrem z nosohltanu. Od 18. prosince se budou moci nechat otestovat i ostatní pracovníci škol v rámci plošného testování obyvatelstva. Antigenní testy hradí zdravotní pojišťovny. Tato metoda na rozdíl od metody PCR nevyžaduje kultivaci vzorku v laboratoři, výsledek se vyhodnocuje na místě odběru a je znám přibližně po čtvrthodině od odběru.