Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější a nejzajímavější události, které nás v regionu provázely rokem 2015. Připomeňte si, co všechno se stalo.

Leden

Starostkou Žatce se opět stala Zdeňka Hamousová. Místostarostou je Jaroslav Špička.Politické zemětřesení na žatecké radnici po říjnových volbách do obecních zastupitelstev pokračovalo i na začátku roku 2015. Aleš Jelínek byl v pozici starosty jen 62 dní. Vystřídala ho senátorka a také dřívější starostka Zdeňka Hamousová. Velká politická bitva pokračovala ve městě řadu dalších měsíců a v současné době stále neexistuje městská rada. Její povinnosti musí vykonávat zastupitelstvo. Vše o vývoji politické situace na žatecké radnici a důvodech krize najdete zde.

Co se také dělo:
Kotrmelec má větší ohlas než stříbro, směje se šťastný Nipl
Soud nenašel důkazy o týrání zmizelé Jany, Paura osvobodil
Zásahová jednotka v Lounech hledala pašeráky rohů nosorožců
Žatec má zaplatit sankci 1,7 milionu korun za Chrám
Lounská rodačka Plíšková je jedničkou pro Fed cup v Kanadě

Únor

Trenér žateckých plavců Jiří Karas předal cenu pro nejlepšího jednotlivce v kategorii mládeže své svěřenkyni Lucii SvěcenéNejlepším sportovcům regionu patřil galavečer s vyhlášením výsledků ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2014 okresu Louny. Konal se v polovině února v lounském Vrchlického divadle. Na pomyslný trůn se opět posadila cyklistka, tentokrát ovšem Martina Mikulášková. Mezi juniory triumfovala plavkyně Lucie Svěcená. Reportáž z vyhlášení i bohatou fotogalerii najdete zde! A letošní ročník oblíbené ankety je právě v plném proudu - více čtěte zde

Co se také dělo:
Doupov bude menší a blíže k lidem
Autobusy Praha - Karlovy Vary v Lubenci nestaví, obec chce změnu
Louny nabízejí výstaviště k pronájmu. Zn. Člověk v přírodě podmínkou
Policie předvedla nové zastavovací pásy. Mají 110 nerezových hrotů

Březen

2K projekt s hrou Pařížský kat. Přehlídka ochotnických souborů Lounské divadlení je už tradičně významnou kulturní událostí nejen pro Louny, ale i pro soubory ze širokého okolí. V březnu ve Vrchlického divadle hodnotila porota i veřejnost celkem pět kusů. Hlavní cenu nakonec získal Divadelní klub Jirásek Česká Lípa za inscenaci hry Václava Klapky Maratův Sade. Diváci udělili svou cenu inscenaci hry Roberta Thomase Osm žen v podání Divadla Navenek Kadaň. Kompletní výsledky i fotogalerii z jednoho představení najdete zde!

Co se také dělo:
Ministr Brabec přijel do Postoloprt na kontrolu do sběrny
Standardní, nebo nezdravé? Tajemník a místostarosta jsou i asistenty senátorky
Soutěž na veřejné osvětlení v Lounech se nepodařilo ani zrušit
Exstarosta Jelínek prosadil jména ulic po svých blízkých 
Silný vítr roztrhal plechovou střechu na nemocnici!
Soutěž Dívka roku vyhrála Denisa Czervoniaková z Postoloprt
Majitel žatecké synagogy se stal primátorem Chomutova
Při podvodech na úřadu práce zmizelo půl milionu korun
Louny dva lékaře na výjezd nepotřebují, říká ředitel záchranky Ilja Deyl
Vyfotili jste zatmění Slunce? Pochlubte se!

Duben

Prostranství U Pramene v Lounech. Vbrzku  by tam mohly vyrůst lázně. Opravdové lázně v Lounech? V uplynulém roce tato myšlenka opět ožila, ovšem na velmi krátkou dobu. Podnikatel Josef Klesal chtěl v lokalitě U Pramene v jižní části města za své prostředky zřídit lázeňský objekt s balneologickými vanami. Blahodárný pramen Luna by se tak konečně dočkal širšího využití. Mohl pomáhat lidem především s kožními problémy. Podnikatel však na radnici neuspěl s žádostí o pronájem potřebného pozemku. Jak se k myšlence postavilo vedení města a proč záměr zamítlo? Čtěte zde!

Co se také dělo:
Rozpad koalice, odvolání ředitelky teplárenské. V Žatci se to zase mele
Žatecký kanoista Vladimír Slanina se stal mistrem republiky
Běžci zdolávali vrch Červeňák. Ten nejlepší překonal rekord
Rozhodnuto! Louny založí správu svých sportovišť
Galerii Benedikta Rejta čeká nákladná rekonstrukce
Sběrný dvůr se přestěhoval. Je větší a lépe dostupný

Květen

Znovuotevření expozice si nenachal ujít ani synovec malíře Jindřich KrejčíExpozice o Emilu Fillovi, světoznámém malíři, byla v květnu po téměř čtyřech letech znovuotevřena v zámku v Peruci. Autor tam po válce žil, intenzivně tvořil a zamiloval si okolí. Výstavní síň byla zavřená od listopadu roku 2011, kdy tam pronikli zloději. Odnesli tehdy čtyři obrazy v hodnotě desítek milionů korun. I když policie zloděje i vzácná díla velmi rychle našla, do Peruce se nevrátily, naopak byla kvůli velmi špatnému stavu zámku a zabezpečení odvezena i zbývající díla. Reportáž z otevření výstavní síně najdete zde.

Co se také dělo:
Zmizelé Louny fascinují kolemjdoucí
Zastupitelé přijali rekordní usnesení, tak dlouhé v Žatci ještě nebylo
Denisa z Postoloprt je Dívkou roku!
Smrky uschly a zhnědly, zničily je mšice. Chystá se kácení
Odešel obrovský sportovec, trenér a sudí Jaromír Bárta
Nablýskané sporťáky měly sraz na zámku
V Blatně přestavěli bývalou školu na byty pro seniory
Po vyšetřování pádu mladé ženy z okna policie vyloučila cizí zavinění
Já, Mattoni. Seriál z historie se natáčel v Žatci

Červen

Slavnostní uvedení piana na Pražské ulici v Lounech do provozu bylo v neděli velmi příjemné. Už o pár dní později ale přišlo řešení nepříjemností. Hlavně s neukázněnými dětmiProjekt Piano na ulici ožil v červnu v Lounech. Nástroj umístili nadšenci na pěší zónu Pražská, aby si mohl každý zájemce po libosti zahrát nebo naopak poslechnout ostatní. Slavnostního uvedení do provozu se zúčastnilo mnoho lidí. Během pouhých pár dní se ovšem ukázalo, že vandalové berou piano jako jasnou výzvu, děti pro změnu do kláves bezhlavě bušily, což pochopitelně hrálo i na nervy okolním obchodníkům. Nástroj byl poté přesunut na blízké Mírové náměstí ke knihovně, která mu později poskytla prostor pro přezimování. Vše o projektu najdete zde! Nápad zaujal také v Žatci, kde je piano už také k dispozici, a v Podbořanech. Tam se zatím o jeho umístění jen uvažuje.

Co se také dělo:
Oběti nenávisti připomínají v Peruci kameny zmizelých
S mezinárodním pískáním skončím, řekl Radek Příhoda
Slanina vyhrál světový pohár, v kariéře podruhé
Louny nakonec slaví divizi!
V Panenském Týnci oslavili 900 let od první zmínky
Před 70 lety se v Postoloprtech odehrál poválečný masakr
V Lounech poprvé vysílali jednání zastupitelů on-line na internetu
G-Titán David Nekola je mistrem republiky v kickboxu!

Červenec

Část studie, představující možnou budoucí podobu lounské plavecké halyPlavecká hala v Lounech se pomalu připravuje na modernizaci. Lounská radnice v červenci představila zajímavou studii, která počítá nejen s úpravou vnitřních prostor, ale také s rozšířením celého objektu. Které novinky nakonec město nechá skutečně realizovat, bude otázkou financí, prozatím je ale myšleno hlavně na rodiny s dětmi. Hala se má stát místem pro relaxaci, má sloužit dětem i sportovcům a seniorům.

Co se také dělo:
Kulturní dům v Dobroměřicích je po opravě a voní novotou
Sucho je nejhorší za posledních 20 let
Nemocný a opilý muž vylezl na dvacetimetrový morový sloup
Lidé na silnicích I/6 a I/7 umírají zbytečně! Rychle dostavět, říká šéf dopravky
Siláci zvedali činku na lounském koupališti
Manžel zmizelé Jany Paurové se vrátí před soud. Týral ji nebo ne?
Lubenec podal žalobu kvůli povolení průzkumů pro hlubinné úložiště

Srpen

V obci Lipno havaroval malý letoun. Jeden člověk na místě zahynulVelmi smutně, tragickou nehodou letadla, se zapsal do souhrnu uplynulého roku měsíc srpen. K neštěstí došlo v obci Lipno na Lounsku, kde se malé sportovní letadlo zřítilo přímo mezi domy. Jeden muž ve stroji zahynul, druhý byl těžce zraněn. Proč ke zřícení letadla došlo, se zatím stále vyšetřuje. Více informací i fotografie přímo z místa najdete zde.

Co se také dělo:
Chlapec vyskočil z okna školy a je těžce zraněn
Lounský úřad bude držet první pracovní sobotu
Žatecká sportovní hala má nové zateplení
Smrt dítěte v popelnici: soud vyměřil matce za vraždu sedmnáct let
Seko vystavilo v Lounech pravý stíhací bombardér
Gotický templ u zámku bude mít unikátní vitrážová okna
Další sebevražda: u hřbitova v Žatci se zastřelil muž

Září

Zadržení cizinci jasně ukazují, že už za mřížemi být nechtějíOtázky migrační vlny se začaly v létě intenzivně řešit i v okrese Louny. V září se ukázalo, že někdejší věznice v Drahonicích se stane detenčním zařízením pro uprchlíky, kteří na území ČR vstoupili bez dokladů. To se i stalo, ostraha poté musela zvládnout několik konflitků mezi obyvateli zařízení a dokonce i hladovku. Nyní je v Drahonicích ubytováno jen pár desítek migrantů, o otevření nedalekého areálu v Balkové ke stejnému účelu se zatím neuvažuje. Vše k tématu detenčních zařízení v regionu se dočtete zde. Že spíše než reálnou situaci vnímá řada lidí pouze své obavy či domněnky, dokazuje případ z Lounska, který se stal rovněž v září. Tehdy kdosi nahlásil partu dětí na výletě policii s tím, že jde o skupinu uprchlíků. Svědectví o zásahu a celé situaci najdete zde!

Co se také dělo:
Žatec opět po roce žil Dočesnou
Nový nápad: MHD v Lounech může provozovat technická správa
V Postoloprtech zahájil provoz opravený bazén
Chlapi v Panenském Týnci soutěžili, kdo umí nejlepší guláš
Nový atlas ve městě ukazuje přístupnost míst vozíčkářům
Pět milionů nebo nic? Kolik bude nemocnici stát konec lékařů v sanitkách?
Pěkné pamětní desky uctí památku letců RAF

Říjen

Slavnostní zahájení stavby továrny firmy Nexen v průmyslové zóně Triangle u ŽatceKorejská společnost Nexen se postarala o jednu z nejdůležitějších událostí října hned jeho první den. Proběhlo slavnostní zahájení výstavby její továrny v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. Od roku 2018 se v ní mají vyrábět pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta, společnost u Žatce plánuje zaměstnat zhruba 1500 lidí. Investor také obratem upozornil zástupce České republiky, že je pro něj dostavba silnice R7 Praha - Chomutov (od Nového roku podle nového označení D7) naprosto klíčová. Více informací najdete zde.

Co se také dělo:
Žatec má nové autobusové nádraží, stálo 46 milionů
Hledači úložiště potvrdili, že průzkumy začnou už na jaře
Audity v Teplárenské neodhalily žádná pochybení
Lounská poliklinika změnila majitele, chystají se úpravy
Viewegh měl v Lounech premiéru, svou knihu tam držel poprvé
Perucký zámek se prodává. Bude z něj pohádkové sídlo?

Listopad

Lounská knihovna byla nasvícena do francouzských barev jako projev podporySérie teroristických útoků v Paříži šokovala 13. listopadu celou Evropu. Lidé se začali na podporu Francii a jejím obyvatelům scházet na mnoha místech. Česká republika a ani okres Louny nebyly výjimkou. Například v Lounech nasvítili městskou knihovnu barvami francouzské vlajky. Spontánní pietní akce proběhla i na žateckém náměstí Svobody a dalších místech. V reakci na události v Paříži byla také posílena ostraha detenčního zařízení v Drahonicích, aby nedošlo například k útokům na zadržené migranty.

Co se také dělo:
Nové letní cvičiště v Lounech řeší odvážná studie
Trápí nás málo sester, chceme nové dětské a opravit LDN, říká ředitel nemocnice
Dva kluci siláci z Loun získali titul mistrů světa!
Uprchlíci v Drahonicích drží hladovku, bojí se cesty zpět
Část lounského opevnění se zřítila, riziková jsou i další místa
Kolem Žatce kroužil vrtulník, výsadkáři skákali s padáky
Kořenová čistírna odpadních v Nečichách vod je už téměř hotová

Prosinec

Beseda prezidenta Miloše Zemana s občany v lounském Vrchlického divadlePoslední měsíc roku 2015 začal ve znamení nejvyšších vládních návštěv. Nejprve do Loun zavítal přímo prezident Miloš Zeman, aby v tamním divadle diskutoval s občany a prezentoval své názory. Jeho manželka Ivana měla individuální program a navštívila například Výchovný ústav a středisko výchovné péče v Pšově u Podbořan. Jen o pár dní později besedoval v Lounech s občany také ministr vnitra Milan Chovanec. Řeč byla o uprchlické krizi a postojích ČR v této věci.

Co se také dělo:
Miss Louny se stala studentka letecké školy z Loun
Přes okres Louny povedou dvě dálnice
Žateckou pekárnu bude vlastnit lucemburská společnost
Město Žatec dostalo pokutu za rekonstrukci koupaliště
Stovky lidí zpívaly s Deníkem koledy
Nazujte brusle, plocha před žateckou radnicí už je v provozu!
Žatec slaví 750 let od získání významných privilegií