Rok 2012 nebyl rokem apokalypsy, zajímavých událostí se v něm ale přihodilo dost a dost. Nejen na celostátní nebo dokonce mezinárodní scéně, ale také u nás, v okrese Louny. I v našich městech a obcích bylo pořádně živo a redakční tým Žateckého a lounského deníku to pro vás zaznamenal. Nabídli jsme tisíce zpráv, fotografií, rozhovorů a mnoho dalšího.

Také tentokrát jsme pro vás připravili přehled toho nejdůležitějšího, co se v regionu stalo. Připomeňte si s námi ty nejzásadnější okamžiky měsíc po měsíci.

A co Vy? Napište nám na zatecky@denik.cz, jaká událost v uplynulém roce zasáhla nejvíce Vás osobně! Redakce vašeho deníku všem čtenářům přeje úspěšný rok 2013!

Leden

Radovan Šabata na archivním snímku, tehdy ještě jako řadový zastupitel, promlouvá ke kolegůmVýměna vedení Loun

Vstup do nového roku byl pořádně bouřlivý na politické scéně v Lounech. Hned v prvních lednových dnech se tam rozpadla koalice ODS, ČSSD a Koalice pro Louny, která do té doby město vedla (čtěte zde). ODS vypověděla dohodu uzavřenou po komunálních volbách v roce 2010. Důvodem byly spory s druhou nejsilnější stranou, ČSSD. Starosta Jan Kerner (ODS) zástupce ČSSD dokonce nařknul z vydírání zastupitelů. Po složitých jednáních se nakonec na spolupráci domluvily strany ODS, TOP 09, Unie pro sport a zdraví a Koalice pro Louny. Aby se situace ve městě co nejdříve stabilizovala, odstoupil J. Kerner z funkce (čtěte zde). Louny tak hledaly nového starostu a jeho zástupce. Na konci ledna se objevila nejpravděpodobnější varianta, která se nakonec také potvrdila – novým starostou byl zvolen Radovan Šabata z Unie pro sport a zdraví, do křesla místostarostky usedla Edita Hořejší z ODS.

Únor

Ilustrační foto

Zacíleno na nemocnici

Tvrdý boj o zachování původního rozsahu zdravotní péče v Nemocnici Žatec, tedy o zachování porodnice a dětského oddělení, pokračuje. A v únoru se situace ještě přiostřila. Ředitel nemocnice Čestmír Novák totiž podal žateckým zastupitelům informaci, že zdravotní pojišťovny chtějí, aby od roku 2013 zůstala v provozu jen jedna ze tří porodnic z regionu Žatec - Slaný - Rakovník (čtěte zde a v souvisejících článcích). Po řadě jednání a dlouhé době nejistoty je zatím provoz žatecké nemocnice zachován beze změn. Tento stav ovšem není definitivní (čtěte zde).

Březen

Slavnostní otevření nového sportoviště u koupaliště v ŽatciSportem ku zdraví

Zbrusu nové velké sportoviště začali v březnu stavět v sousedství rovněž nového žateckého koupaliště, které otevřelo brány po několika letech v červnu (čtěte zde). Sportovní areál město vyšel na šestnáct milionů korun a byl nedávno dokončen; lidé si ho mohli poprvé prohlédnout počátkem prosince (fotky najdete zde). K dispozici je dráha na in-line bruslení, kurty na míčové sporty nebo hokejbalové hřiště. V areálu se bude hrát také minigolf. Provoz bude oficiálně zahájen na jaře. Spolu s již zmíněným koupalištěm tvoří zajímavé místo, které rozhodně stojí za návštěvu a kde si lidé mohou užít odpočinku, plavání, aktivního pohybu a dalších kratochvílí.

Duben

Schodiště se zrcadlovou stěnou v hlavním sále zůstalo. ZatímSbohem, disco

S příchodem pravého jarního počasí přišla také zajímavá zpráva z Loun. Vedení města ukončilo vyjednávání o možném odkupu Domu kultury. Pro městskou kasu by byla enormně drahá především jeho rekonstrukce. Ovšem objevila se jiná varianta - možnost koupě domu v Poděbradově ulici, známého jako Zastávka, v kterém řadu let sídlila diskotéka Imperium, ještě před ní Oáza. Vedení Loun začalo uvažovat o tom, zda by se v těchto prostorách dal zřídit taneční sál pro pořádání plesů a podobných akcí. Zastupitelé odkup nemovitosti za bezmála 11 milionů korun schválili v červnu, k podpisu smlouvy došlo v září. Diskotéka skončila a s ní i letité problémy s opilými hosty, kteří na ulici hlučeli a dělali nepořádek. Nyní město nechává objekt Zastávky vyklízet, na jaře by mohl být hotový projekt na rekonstrukci interiéru. Bohatou fotogalerii, jak to v objektu vypadá nyní, najdete zde! Dámy v róbách a pánové v oblecích by mohli na novém parketu tančit už příští sezonu. Co bude v ostatních prostorách, zatím není jasné.

Květen 

Vernisáž výstavy obrazů Emila Filly v Galerii Benedikta Rejta v Lounech.Vzácná díla nalezena

Srdce milovníků umění musela v květnu poskočit radostí. Galerie Benedikta Rejta v Lounech totiž uspořádala výstavu obrazů Emila Filly. A ne jen tak ledajakých - přímo těch, které byly v listopadu 2011 ukradeny z výstavní síně na zámku v Peruci. K vidění byly kromě samotných uměleckých děl, jejichž cena se odhaduje na 50 až 80 milionů korun, také rozlámané rámy, které zloději zahodili (čtěte zde). Expozice měla vyjádřit poděkování policii za rychlé vyřešení zločinu. Zda se ale vzácná plátna někdy do Peruce, kde Filla pobýval, vrátí, zatím není jasné. Krajský úřad jako vlastník trvá na několika podmínkách, které může být složité splnit (čtěte zde a v souvisejících článcích). 

Červen

Dosud blíže nedatovaný hrob, který našli žatečtí archeologové při vykopávkách u Břežan. Unikátní nálezy a automaty

Významná archeologická oblast mezi Nechranickou přehradou a Žatcem v červnu opět vydala unikátní nález. U Břežan totiž archeologové objevili půdorysy obytných staveb v délce až 45 metrů ze střední doby bronzové. Dosud se nikde v Čechách ani na Moravě tak rozsáhlá obydlí z této doby nenašla (čtěte zde). Místo je pro odborníky skutečnou pokladnicí zajímavých poznatků. V listopadu tam odhalili několik hrobů starých tisíce let (čtěte zde). Překvapivé tajemství vydala v roce 2012 také Hájkova ulice v Žatci. Při výkopech tam dělníci odkryli část středověké historie města (čtěte zde).

Zato v Lounech měli v červnu starosti zcela současné. Začal tam totiž fungovat systém placeného parkování, který zajišťují automaty (čtěte zde). Novinka se týká prakticky všech ulic v samotném centru města. Má zajistit, aby se vozidla na exponovaných místech střídala a řidiči je tam nenechávali zbytečně po celý den. Další pak často marně hledali, kde zaparkovat.

Červenec

Přesvědčovalo se i na poslední chvíli, Jitka Kantová je proti průzkumům.Lubenec proti jadernému odpadu

Veřejné referendum se uskutečnilo v Lubenci na Podbořansku. Oblast je jednou z vytipovaných, které by mohly v budoucnu vyhovovat pro stavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva. Obyvatelé Lubence se na konci června vyjadřovali k tomu, zda mají v okolí obce proběhnout geologické průzkumy, které by mohly vést k budoucímu úložišti. Výsledky jsme čtenářům přinesli hned 1. července. Většina občanů se vyjádřila proti průzkumům (čtěte zde). Jednání odpovědných institucí s obcemi probíhají nadále.

Srpen

Sestry Aneta (vlevo) a Petra Lambertovy se sluní na koupališti v LounechPekelné horko!

Druhý prázdninový měsíc byl v celé zemi ve znamení vpravdě pekelného horka. Padaly teplotní rekordy a výjimkou nebyl ani náš okres. Na Žatecku a v Peruci se v pondělí 20. srpna rtuť teploměru vyšplhala téměř ke 40 stupňům Celsia. Chybělo jen několik málo desetin (čtěte zde). Není tak žádným překvapením, že se lidé snažili ochladit jakýmkoliv možným způsobem - například na koupalištích.

Září

Ilustrační fotoZubní pohotovost

Na nějakou dobrou zprávu z oblasti zdravotnictví se v Lounech čekalo relativně dlouho. A ta přišla právě v září, kdy tam zahájila činnost zubní pohotovost (čtěte zde). Sídlí v ordinaci MUDr. Zdeňka Skály v Rybalkově ulici a pro pacienty je otevřená každou sobotu, neděli a svátek, vždy od 9 do 12 hodin. Ve službách se tam střídá několik stomatologů. Jak se ukázalo za několik posledních měsíců, sjíždějí se tam pacienti ze širokého okolí. 

Říjen 

Výstavba továrny Hargo v průmyslové zóně Triangle u ŽatceStovky lidí přišly o práci

Zdrcující zpráva přišla v posledním říjnovém dnu z průmyslové zóny Triangle na Žatecku. Svou továrnu tam zavírá japonská společnost Panasonic. O práci má přijít všech šest set zaměstnanců (čtěte zde). Tato společnost byla prvním investorem, který do zóny přišel. Tehdy pod názvem IPS Alpha, což byla firma založená společně s dalšími japonskými giganty Hitachi a Toshiba. Od roku 2007 Panasonic vyráběl LCD panely pro ploché televizory. Naštěstí v uplynulém roce přišly i dobré zprávy. Výrobu v Triangle chce v březnu 2013 znovu zahájit firma Hitachi. Továrnu, v níž v roce 2009 skončila s výrobou LCD obrazovek, využije na výrobu tlumičů do automobilů. Usadit se tam hodlá také společnost Panattoni. Na západním okraji zóny dokončila továrnu společnost Gestamp, na druhé straně zóny už stojí haly Johnson Controls a Solar Turbines. Na jižním okraji zóny začala stavět firma Hargo. V nadcházejícím roce by měl vzniknout také závod japonského Neturenu (čtěte zde).

Listopad

Obchvat Loun, silnice I/7Boj za silnici R7

Urychlená dostavba R7 - to je požadavek, který v listopadu vznesli starostové a primátoři měst kolem silnice Praha - Chomutov. Představitelé Loun, Žatce, Postoloprt, Slaného, Mostu a Chomutova napsali společný dopis, který právě toto žádá (čtěte zde a v souvisejících článcích). Dokument putoval do Sněmovny, na úřad vlády a do Senátu. Komunikace je pro rozvoj regionu, pro zlepšení situace na trhu práce i pro obchod klíčová. Dosud je dostavěno pouze několik čtyřproudých úseků, jiné části jsou zatím pouze dvouproudé. Vedení Ústeckého kraje se za tuto iniciativu okamžitě postavilo a sami starostové ujistili, že jde pouze o první krok ve snaze zlepšit dopravní obslužnost celé oblasti.

Prosinec

Jan Novotný, žatecký místostarosta, (vlevo) na archivním snímkuOdstoupil, neodstoupil?

Žatcem v prosinci pořádně zahýbala další politická turbulence, do které se dostal tamní místostarosta a krajský zastupitel Jan Novotný. Krajský úřad totiž zaregistroval jeho rezignaci na funkci krajského zastupitele, ale on sám tvrdí, že žádnou nepodával (čtěte zde a v souvisejících článcích). Předložili ji další zástupci Severočechů.cz Bronislav Schwarz a lídr sdružení Jiří Zelenka. Hnutí nechalo své kandidáty podepsat bianko rezignaci ještě před krajskými volbami a právě ta byla nyní zřejmě použita. Slib v minulých dnech složil a novým zastupitelem se stal Jiří Morštadt.