Jelikož se nejedná o jedinou takovou událost v posledních letech, Lesy ČR, majitel vodní plochy, proto uspíšil jeho odbahnění.

„Záměr odbahnění nádrže je v současné době v závěrečné fázi zpracování projektové dokumentace. Termín provedení záleží na převzetí kompletní projektové dokumentace, zajištění zdroje financování a výběru zhotovitele prací,“ sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Předpokládané náklady přesahují pět milionů korun bez DPH, počítá se s odtěžením 18 tisíc tun sedimentu. „Máme vyjednané uložení materiálu na pozemcích tamějšího soukromého zemědělce,“ dodala mluvčí. Kromě odbahnění se počítá s likvidací některých dřevin, kterými plocha zarůstá, a redukcí rákosu.

Zamrzlá kašna ve Velké Černoci.
OBRAZEM: Náves vesnice na Žatecku zdobí nevšední podívaná. Ledová kašna

Nádrž u Velké Černoce na pomezí Žatecka a Rakovnicka vyrostla v devadesátých letech 20. století, leží na Černockém potoce. Rybník o rozloze dvou a půl hektaru je mimopstruhovým revírem Českého rybářského svazu. Ten se začal na odbahnění nádrže připravovat, od začátku letošního roku na ní platí zákaz rybolovu.

Počítá se, že při vypuštění nádrže se ryby vyloví a odvezou do jiných revírů. „Žatecko patří k nejteplejším oblastem v ČR a nádrž mnohdy trápil nedostatek vody spojený s poklesem hladiny. Jakost vody se pak rychle snižovala, což vedlo ve spojení s dalšími vlivy k úhynům ryb. Po odbahnění by se situace mohla významně zlepšit,“ vysvětlil mluvčí severočeského rybářského svazu Jan Skalský.

V nádrži ve Velké Černoci na Žatecku uhynuly ve velkém ryby.
Proč uhynuly ryby na Žatecku není jasné, vzorky vody znečištění neprokázaly

Zatím k poslednímu velkému úhynu ryb došlo na nádrži u Velké Černoci loni na konci dubna. Škoda byla vyčíslena na 67 tisíc korun. Uhynuli kapři, cejni, líni, amuři, tolstolobici i candáti o celkové váze několika set kilogramů. Pro podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti věc vyšetřovali policisté. „Z rozboru vody a uhynulých ryb nebyla zjištěna přítomnost škodlivé látky. Na základě těchto skutečností byla věc policisty odložena,“ sdělil policejní mluvčí Jakub Mareš.

Případem úhynu ryb se zabývala Česká inspekce životního prostředí. Ta tehdy provedla kontroly dvou potenciálních zdrojů znečištění – zemědělských subjektů hospodařících v okolí nádrže. „Kontrolou těchto subjektů však nebyly prokázány takové vodohospodářské závady, které by mohly s úhynem ryb ve Velké Černoci souviset. Příčina úhynu ryb tedy není známá,“ uvedla tehdy zástupkyně tiskového mluvčího Miriam Loužecká.

Mohlo by vás zajímat: Utržený svah, popadané stromy. Žiželice trápí sesuv pod kapličkou

Zdroj: Deník/Petr Kinšt