Michaela Vodrážková bydlí v Žatci nedaleko řeky Ohře. Po břehu chodí na procházky se psem. Během jedné z nich napočítala na sto metrech na tři desítky pohozených pet lahví. Napsala svému příteli sms, jací jsou lidé „prasata“. On odpověděl, že to tedy půjdou o víkendu sesbírat. Druhý den se dozvěděla, že její kamarádka má ten samý nápad – a tak se o víkendu vydala skupinka pěti lidí nepořádek kolem řeky sesbírat.

„Sešlo se nás počátkem března pět a něco málo jsme uklidili. Bohužel jsme ale neměli prostředky k tomu, abychom sesbírali a odvezli více odpadu. Tak jsme se domluvili, že se sejdeme za měsíc a půjdeme uklízet znovu,“ řekla pro Deník Michaela Vodrážková.

Úklid si naplánovali na tuto sobotu. Sraz mají zítra, 9. dubna, v 10 hodin u fotbalového hřiště u Ohře. Žateckou radnici požádali o kontejner, kam by mohli sesbírané odpadky vyhazovat. A také dali výzvu do novin, aby přišli další lidé, kterým není nepořádek kolem řeky lhostejný.

„Nepatříme pod žádnou organizaci. Úklid kolem řeky je nápad lidí, kterým není lhostejná příroda. Plán trasy úklidu na sobotu naplánovaný nemáme, záleží na tom, kolik přijde lidí. Samozřejmě čím víc lidí, tím víc toho uklidíme,“ dodala. Kontejner u fotbalového hřiště bude v místě celý víkend. „Kdyby si každý, kdo půjde v sobotu či neděli kolem řeky, vzal z domova igelitku, při procházce nasbíral odpad a hodil do kontejneru, i to pomůže,“ říká.

Dobrovolníci mají před sebou kus práce. Po zimě jsou břehy řeky Ohře u Žatce zaneřáděné. Část odpadků přinesla lednová povodeň. Další nepořádek pohodili kolem řeky sami lidé. Iniciativy, při nichž je vidět, že lidem není lhostejný stav přírody, vznikly i na jiných místech v okrese Louny. Už řadu let milovníci přírody uklízejí například údolí Hasiny u Lipence. Letos tam proběhne jarní úklid dobrovolníků příští sobotu. Další lidé se pravidelně scházejí na jaře na úklid Bažantnice u Postoloprt. Naposledy tam uklízeli minulou neděli. „Letos byla zatím největší účast, přijelo také 15 lidí z Loun a další dobrovolníci z Mostu a Chomutova. Výsledkem je uklizení významné části Bažantnice,“ sdělila Iva Kadeřábková z pořádajícího ekologického spolku Oharka. I tento úklid podpořila místní radnice. Přistavila kontejner a poskytla pytle a rukavice.