„Protože jsme vzhledem k vládním opatřením nemohli uklízet společně a hromadně, probíhaly úklidy individuálně. Každá účastnící se rodina, jednotlivci si vybrali své oblíbené místo ve svém okolí v Žiželicích, v Hořeticích, ve Stroupči nebo v Přívlakách a během procházky jej uklidili. V této covidové době to byl jediný bezpečný způsob, jak se do chvályhodné a oblíbené akce zapojit a prospět tak přírodě a zvelebit, okrášlit místo, kde žijeme,“ vysvětlila členka spolku Jaroslava Mangová.

Okrašlovací spolek letos poprvé využil PYTLOMATy. „Jeden jsme instalovali na cyklostezce u řeky Ohře a druhý na návsi u obchůdku ve Stroupči. Kdykoliv a kdokoliv si zde mohl během několika dnů vzít prázdný pytel a po sesbírání odpadků zde plný také odložit. Okrašlovací spolek poté svezl plné pytle odpadků na jedno sběrné místo, odkud jej nasmluvněná odpadová firma sveze a zlikviduje a to tak, aby o nadcházejících velikonocích bylo vše uklizeno,“ vysvětlila Jaroslava Mangová.

Pytle daroval spolek Ukliďme Česko, Okrašlovací spolek a firma EKO-KOM.

V každé vesnici měl stroupečský spolek své koordinátory (Žiželice – Hanka Vaněčková, Hořetice – Radka Lebdušková, Stroupeč - Jaroslava Mangová a Přívlaky - Tomáš Heller), kteří zajišťovali zásobování pytli a svoz posbíraného odpadu.

Jedním z cílů spolku je zapojit do společenského života a osvěty v rámci ochrany přírody a ekologie i děti. „Každé, které se akce zúčastnilo, obdrželo za svou obětavou a dobrovolnickou práci balíček mlsek a dobrot od našeho okrašlovacího spolku a drobné výchovné, ale hravé odměny od společnosti EKO-KOM, které tímto děkujeme za spolupráci a sponzorování,“ sdělila Jaroslava Mangová

Podle zaslaných fotografií z průběhu úklidu se akce zúčastnilo na 40 dobrovolníků, z toho 19 dětí. „Moc všem děkujeme, za to že si udělali čas a pomohli nám všem odklidit nepořádek na veřejných prostranstvích v našich čtyřech vesnicích. Celkem jsme svezli na sběrné místo na 35 plných pytlů odpadu. Jménem přírody děkujeme,“ doplnila.