O víkendu proběhla hlavní vlna úklidů v rámci projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko. Do 1 570 místních úklidů černých skládek a pohozeného odpadu se zapojilo kolem 65 000 dobrovolníků. Českou republiku se tak podařilo zbavit 1 600 tun odpadu. Organizátoři i přesto upozorňují, že v boji proti černým skládkám jsme pořád na začátku.

Dobrovolníci se zapojili do práce také v okrese Louny, kde proběhla více než desítka úklidových setkání na různých místech. Lidé přišli pomoci sesbírat odpadky z přírody například v Lounech, Žatci, Podbořanech, ve Vroutku, Skupicích, Libočanech, Staňkovicích, v Oboře, Telcích a na řadě dalších míst, kde se k celostátní akci připojili místní nadšení pořadatelé a svolali další dobrovolníky.

Loňská účast byla překonána

Hlavní úklidový den projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko byl vyhlášen na uplynulou sobotu. Organizátoři letošního Ukliďme svět, ukliďme Česko, celorepublikové úklidové akce, kterou tento rok poprvé společně pořádali Spolek Ekosmák a Český svaz ochránců přírody, si nastavili laťku opravdu vysoko.

Jejich cílem bylo zapojit do úklidů 100 000 aktivních dobrovolníků. Při hlavní vlně úklidů tak vysoko nedosáhli, ale výrazně překonali loňská čísla. Úklidů se letos zúčastnilo úctyhodných 65 000 dobrovolníků. A organizátoři ani teď nemají důvod házet flintu do žita.

„Pod taktovou Českého svazu ochránců přírody probíhá už dlouhá léta také podzimní vlna úklidů. Na tuto tradici chceme navázat i v rámci nové spolupráce se Spolkem Ekosmák. Sto tisíc dobrovolníků tak pořád není mimo naše možnosti," vysvětluje Kateřina Landová, koordinátorka projektu za ČSOP.

Odhad zní na 1600 tun odpadu

A kolik odpadu se podařilo uklidit v právě proběhlé jarní vlně úklidů? Podle předběžných odhadů organizačního týmu Ukliďme svět, ukliďme Česko se výsledná čísla budou pohybovat kolem rekordních 1 600 tun odpadů, ze kterých se podařilo vytřídit celou třetinu.

Ačkoli jde o velký úspěch, organizátoři Ukliďme svět, ukliďme Česko upozorňují, že není v moci podobných akcí vyřešit palčivý a komplikovaný problém černých skládek na území republiky. „Abychom se černých skládek zbavili nadobro, k tomu je třeba legislativních změn, které jsou již naštěstí součástí návrhu nového odpadového zákona," uzavřel Miroslav Kubásek ze Spolku Ekosmák.

Radek Janoušek