Už jen Senátem, z jehož dílny nápad vzešel, musí projít novela zákona, která městům a obcím bude přikazovat úklid chodníků. I v okrese Louny to bude znamenat navýšení rozpočtů na úklid, podle zástupců radnic se od příští zimy sníží operativnost a rychlost, se kterou sníh mizel z cest dosud.

V současné době za úklid chodníku zodpovídá majitel nemovitosti, před kterým vede. Zákonodárci chtějí prosadit změnu – aby chodník uklízel jeho vlastník, tedy město nebo obec. Lidé návrh vítají, radnice už méně.

Radnice v okrese Louny přistupují k nové povinnosti různě, některé smířlivěji, jiným se návrh zákona hodně nelíbí. „Zvládneme to, věcně i finančně. Budeme muset, když to bude ukládat zákon,“ smířili se podle Martina Gutzera, tajemníka radnice, například v Podbořanech.

V Žatci a v Lounech jsou reakce bojovnější. „Nepřekvapuje mě to. Stát neustále přehazuje na obce více povinností a odpovědnosti. Bude to ale pochopitelně stát více peněz na techniku, posypové materiály a podobně. Tyto peníze pak samozřejmě budou chybět jinde,“ myslí si Aleš Kassal, žatecký místostarosta.

Někde kvůli novince asi zvýší daň

S návrhem nesouhlasí ani první muž Loun, starosta Jan Kerner. „Toto rozhodnutí je podle mého jednoznačně špatné. Budou přeneseny další povinnosti z občana na veřejnou správu, což povede ke zvýšení daňového zatížení,“ připomíná. Některé obce totiž pro zmírnění nákladů uvažují o zvýšení daně z nemovitosti.

V kritice ale ještě pokračuje. „Centralizovaný úklid je ve srovnání s daleko operativnějším zásahem jednotlivých majitelů domů méně efektivní,“ dodal pro Deník Kerner. Podle žateckého místostarosty se lidé rozdělí na dva tábory. „Lidé, kteří uklízeli teď, to zčásti budou dělat i nadále. Někteří s tím ale praští a budou čekat, až to někdo uklidí,“ řekl Aleš Kassal.

Rozdílně přistoupí města také k samotnému úklidu, některá využijí vlastní technické služby a nezaměstnané, jiné si budou muset najmout firmu. „Bude nás to stát miliony korun ročně, náklady odhaduji mezi dvěma až pěti miliony korun,“ uvedl lounský starosta Jan Kerner.

Ani Postoloprty a Podbořany zatím náklady neznají, částka vzejde z poptávkového řízení. „Provedeme úklid pomocí firmy, budeme se snažit zapojit také nezaměstnané,“ sdělil Martin Gutzer.

„Přesné vyčíslení nákladů zatím nemáme. Cena vyjde z poptávkového řízení, které zajistí odbor rozvoje města,“ doplnila ho Jana Fišerová, tajemnice radnice v Postoloprtech.

Města jsou proti úrazům pojištěná

Města Žatec, Louny, Podbořany i Postoloprty jsou proti úrazům na chodnících pojištěná.

Návrh zákona předložili senátoři, v minulých dnech jej posvětili poslanci. Zbývá tak už jen souhlas právě senátorů a podpis prezidenta. Pak už bude za úklid zodpovídat vlastník chodníků, v drtivé většině jsou to právě města.

Hynek Dlouhý, Mirka Strnadová