Podobný případ vzácné ukradené sochy jako v Žatci se udál i v Praze.

Obě sochy byly ukradeny během svých odborných restaurací a v době, kdy se o ně úředníci z radnic jako zástupci měst coby majitelů vůbec nezajímali.

V Žatci jde o sochu Jana Nepomuckého za jeden milion korun, v Praze o sochu Neptuna za tři miliony. Obě sochy pocházejí z 19. století.

Sochu Jana Nepomuckého svěřilo město Žatec roku 1992 k odborné restauraci akademickému sochaři. Poté se o ní dvanáct let vůbec nezajímalo, přestože sochař opakovaně vyzýval radnici, že zakázka je hotova a ať si ji radnice převezme. V roce 2004 ukradl sochu neznámý pachatel z ateliéru zmíněného sochaře a dílo na další tři roky zmizelo do neznáma.

Teprve v závěru loňského roku byla socha nalezena náhodou spolu s dalšími uměleckými předměty při domovní prohlídce u jednoho z obyvatel Rakouska. „Nyní je uložena v depozitáři Zemského soudu ve Vídni a úředníci z českého a rakouského ministerstva kultury jednají o jejím návratu zpět do ČR. Za naše město chceme udělat vše pro to, aby se vzácná památka vrátila co nejdříve do Žatce,“ řekl Aleš Kassal, místostarosta Žatce.

Pražský případ má řadu podobných rysů. Socha zmizela, úředníci z magistrátu se o ni rovněž řadu let nezajímali. Nakonec byla socha Neptuna objevena u majitele v České republice v soukromé sbírce. Ten ale trvá na tom, že sochu řádně koupil a že je jeho vlastnictvím. Je odhodlán se s pražským magistrátem i soudit, uvedla v sobotu TV Nova.

„A má šanci uspět, protože sochu kupoval jako podnikatel v tzv. dobré víře. Nevěděl, že je kradená, a v době nákupu po soše vůbec nikdo nepátral,“ uvedl v televizi oslovený právník.