Odcizená socha Jana Nepomuckého pocházející ze Žatce je stále uložena v Rakousku. Město jedná o jejím návratu zpět; proces však bude trvat déle, než radnice původně předpokládala.

Na dotaz Deníku to sdělil Aleš Kassal (ČSSD), místostarosta Žatce. „V Rakousku probíhá vyšetřování rozsáhlé trestné činnosti a trestně právní řízení. To se může táhnout řadu měsíců. Přesto jsem optimista a věřím, že památku nakonec do žatce dostaneme,“ řekl místostarosta.

Socha Jana Nepomuckého pochází z 18. století; původně stála před kapucínským klášterem v Žatci. V 90. letech ji město svěřilo do opravy odbornému restaurátorovi a ze zahrady jeho ateliéru v Praze byla socha odcizena.

Nalezena byla až loni v prosinci víceméně náhodou při domovní prohlídce mezi dalšími uměleckými předměty u jednoho z obyvatel v rakouském městečku Welf nedaleko Linze. Informaci o nálezu sochy poskytl žatecké radnici kriminalista, který se specializuje na kradené památkové předměty.

Nyní je uložena v zemském soudním depozitáři ve Vídni a česká a rakouská strana zatím na úrovni ministerstev kultury jednají o způsobu jejího návratu zpět.

Město Žatec letos na jaře mezitím i stáhlo žalobu na sochaře Jiřího Švece, po němž původně chtělo nahradit škodu přes 900 tisíc korun za svěřenou sochu. „Socha se našla a je pravděpodobné, že se městu vrátí. Navíc město bylo velmi dlouho nečinné ve věci vyzvednutí opravené sochy z pražského ateliéru, přestože sochař radnici opakovaně písemně vyzýval, že je zakázka hotova a ať si město sochu odveze,“ uvedl Jan Křivánek, právník města Žatce.

Dvanáct let bez zájmu

Otálení města trvalo dvanáct let a nepřímo přispělo k pozdějšímu odcizení sochy. „S přihlédnutím k těmto faktům je velmi pravděpodobné, že soudní spor by město prohrálo,“ uvedl právník. Zastupitelé uznali tyto argumenty a schválili stažení žaloby.

Socha Jana Nepomuckého má za sebou vůbec pohnutou historii. Pochází z 18. století, původně stála u kapucínského kláštera. V 50. letech v době budování socialismu byla sejmuta, pohozena na dvůr a po letech nezájmu zchátrala. Byla poškozena i při pádu z nákladního vozu.

V roce 1992 po změně politického režimu město rozhodlo o opravě sochy a památku svěřilo k restauraci pražskému sochaři Jiřímu Švecovi. Ten byl s obnovou hotov během jednoho roku. Město mu zaplatilo za opravu, ale sochu si pak dvanáct let nevyzvedlo. Ležela v pražském ateliéru, až došlo na přelomu let 2004 a 2005 k jejímu odcizení. Neznámého pachatele česká policie nevypátrala. Město podalo na sochaře žalobu o náhradu škody; nyní ji stáhlo. Socha byla nalezena v závěru loňského roku při domovní prohlídce u jednoho z obyvatel v Rakousku.