Obě přiléhající uličky přeťaly výkopy spojené s výměnou vodovodu a kanalizace na Nerudově náměstí. Jediná zbývající příjezdová cesta je však jednosměrná. „Už je to takhle určitý čas rozkopané, k penzionu ani autoservisu se není možné dostat. Jinou možnost než porušovat předpisy nemáme. Musím auta opravovat v dílně a musím k ní dovážet náhradní díly. Jinak to prostě nejde. Zavřít a čekat, až se ulice zase otevřou, samozřejmě nemůžu,“ sdělil Deníku.

„Můj zaměstnanec dostal za vjezd autem do zákazu od strážníků pokutu. Zaplatil jsem mu ji ze svého,“ dodal podnikatel.

Pavel Kára na nesmyslné dopravní značení upozornil žateckou radnici. Ta uznala, že se stala chyba. Došlo k ní prý při zpracování projektu dopravně inženýrských opatření k této etapě prací na Nerudově náměstí. „V současné době je schválené zakrytí dopravní značky zákazu vjezdu do jednosměrky po dobu stavby. Zhotovitel tuto úpravu provede v nejbližší době,“ řekl vedoucí odboru dopravně správních agend radnice Jiří Dobruský. Ve čtvrtek 1. listopadu ráno už byla značka zakrytá.

Po podnětu ze strany podnikatele nemohli úředníci nechat problematickou dopravní značku zakrýt hned, v těchto případech se k tomu totiž vždy musí vyjádřit Policie ČR. „Podle okolností je to záležitost několika dnů, někdy i týdnů,“ dodal Jiří Dobruský.

Strážníci správnost značek neřeší

Udělení pokuty za vjezd do zákazu potvrdil ředitel městské policie v Žatci Miroslav Solar. „Strážníci obecně řeší, zda došlo nebo nedošlo k dopravnímu přestupku. Zda je někde značka umístěna dobře, nebo ne, je záležitost někoho jiného. Samozřejmě strážník může takzvaně přimhouřit oči, od začátku října ale podle novely zákona už nemůžeme řešit přestupky domluvou, tedy napomenutím. Musíme uložit pokutu,“ vysvětlil Miroslav Solar. A nejnižší možná sazba je sto korun, která právě v tomto případě padla. „Podle mého názoru je novela nesmyslná, objevily se zprávy, že by ji poslanci měli zase zrušit,“ dodal.

Zmíněnou rekonstrukci kanalizace a vodovodu na Nerudově náměstí doprovázejí problémy už od začátku. Práce měly začít letos na jaře, k tomu ale nedošlo. Pozdrželo je vydání potřebných povolení. Na náměstí se pak v létě natáčel film, kopat se začalo teprve před pár týdny.

Padá tak i záměr města, které chtělo povrchy chodníků a vozovek na Nerudově náměstí a v okolních uličkách ještě letos zrekonstruovat. „Naši plánovanou investici zahájíme teprve tehdy, až vodaři ukončí své práce,“ potvrdila vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

K tomu tak dojde až v příštím roce. V rámci městského projektu čeká zpustlé Nerudovo náměstí velká proměna.