V Kadani pojmenují po nedávno zesnulém Václavu Havlovi ulici. Litoměřice plánují přejmenovat park. Ústí nad Labem uvažuje o náměstí, Praha chce Letiště Václava Havla, Děčín přemítá nad knihovnou. Řada měst po celé republice se rozhodla vzdát hold Václavu Havlovi pojmenováním některé z ulic, parku nebo veřejné budovy po bojovníkovi za svobodu a prvním českém prezidentovi.

„Havlománie“ se ale zcela vyhnula okresu Louny. Žádné z měst zatím neuvažuje po bývalém prezidentovi, který zemřel na konci prosince 2011, nic pojmenovávat. Region je v republice spíše výjimkou.

„Vedení města zatím nezvažuje pojmenování ulice, parku nebo jiné budovy po zesnulém Václavu Havlovi,“ informoval Petr Vajda, tajemník žatecké radnice. Na městský úřad dosud nepřišel ani žádný takový návrh.

V Lounech uvažovali o parku, námět je ale zatím v plenkách a není vůbec jasné, jestli se bude dále prosazovat. Zvažovalo se přejmenování parku V Benátkách, zda se ale nakonec bude prostranství jmenovat park Václava Havla, to nedokáže nikdo odhadnout. Zvlášť když aktuálně řeší v Lounech ožehavou místní politickou situaci (čtěte zde). Politici ve městě budou mít pravděpodobně jiné starosti.

Od zastupitelů ani veřejnosti žádný další návrh na přejmenování nepřišel. „Jestli v Lounech pojmenujeme nějaké veřejné prostranství po Václavu Havlovi, to zatím nedokáži odhadnout,“ sdělila Renáta Čapková, tajemnice lounské radnice.

V Podbořanech možná v budoucnu

Podobně je to i v dalších městech regionu. „Žádný takový návrh neregistrujeme, přejmenovávat tedy nic prozatím nebudeme,“ odpověděl na náš dotaz Martin Gutzer, tajemník Městského úřadu Podbořany.Možná až se bude hledat jméno pro nově vzniklou ulici, vzpomenou si v Podbořanech na Havla. „Snažíme se ale spíše dávat ulicím neutrální jména, jakou jsou Mariánská, Doupovská, Větrná a podobně,“ pochybuje Gutzer.

A Postoloprty? Také nic. „Žádný návrh jsme nezaznamenali a ani vedení města se podobným návrhem ještě nezabývalo,“ uvedla Jana Fišerová, tajemnice Městského úřadu Postoloprty.

Ulice, náměstí, knihovna, park…

Jinde už rozhodují. Například v Kadani již rozhodli o přejmenování jedné z ulic. V Ústí nad Labem navrhl tamní primátor přejmenování Kostelní náměstí v centru města, návrh ale zatím neprošel, budou o něm v březnu rozhodovat zastupitelé. V Děčíně uvažují o přejmenování knihovny. Litoměřice chtějí park Václava Havla, jehož součástí by měla být i busta nedávno zesnulého prezidenta. Velká debata se vede také o přejmenování pražského ruzyňského letiště; pro se vyslovila už také rada hlavního města v čele s primátorem. Přejmenovávají i další sídla po celé republice.

Bývalý prezident Václav Havel zemřel 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Státní pohřeb se konal 23. prosince, účastnily se ho desetitisíce lidí a významní hosté z celého světa.