Obyvatelé Horovy ulice v Žatci se konečně dočkají. Město v příštím roce plánuje rekonstrukci vozovky a chodníků, po které její obyvatelé volají už několik let.

Město má ve svém investičním rozpočtu na to vyčleněné dva miliony korun. V plánu je položení dlažby na vozovku i chodníky od náměstí 5. května k budově hotelové školy. „Na deponii máme uložené dlažební kostky, takže se při rekonstrukci Horovy ulice použijí naše. Tím ušetříme," sdělila žatecká starostka Zdeňka Hamousová.

Obyvatelé Horovy ulice požadují její vydláždění už řadu let. Vedení města o to žádali opakovaně. „Již více než dvacet let se obyvatelé ulice Josefa Hory marně snaží, aby měli u svých domů důstojnou ulici s chodníky a vydlážděným pevným povrchem. Aby v historickém jádru městské památkové rezervace, kam chce město lákat turisty, vybudovalo odpovídající ulici místo současného prašného a blátivého povrchu," říkal několikrát na jednáních zastupitelů Pavel Čeloud, obyvatel zmíněné ulice.

Vedení radnice změnilo názor

Vedení města se k rekonstrukci Horovy ulice dosud nemělo. Vedení města v minulých letech argumentovalo, že má jiné priority a na Horovu ulici nejsou peníze. Několikrát také zaznělo, že v ulici nejsou zrekonstruované inženýrské sítě. Hlavně pak rozvody plynu, vody a kanalizace. „Pokud v Horově ulici nebudou provedeny rekonstrukce podzemních inženýrských sítí, je nesmysl, aby tam město dělalo rekonstrukce povrchů," znělo z úst zastupitelů.

Vedení města si u majitelů sítí zjišťovalo, kdy chtějí provést výkopy a rekonstrukce hlavních řadů potrubí. Severočeská vodárenská společnost údajně do roku 2016 v místě rekonstrukci vody a kanalizace neplánuje, plynárenská RWE tam kopat nemá v plánu vůbec. „Přípojky do domů máme zrekonstruované. Vše funguje bezproblémově," řekl zastupitelům Eduard Havel, obyvatel ulice.

Město právě také kvůli možné budoucí rekonstrukci sítí zvolilo vydláždění ulice, nikoliv položení asfaltu. „Výhoda dlažebních kostek je ta, že se dají v případě výkopů rozebrat, očistit a znovu položit. Navíc budeme požadovat po firmách, pokud by tam v budoucnu kopaly, delší záruky na povrchy chodníků a vozovky," řekl zastupitelům Tomáš Trávníček, vedou žateckého stavebního úřadu.