Dočasná uzavírka ulice Na Valích v Lounech, která byla vyznačena kvůli vyvalení části hradební zdi, by mohla být v budoucnu trvalá. Kvůli většímu klidu v místě i ochraně památky.

Myšlenkou se aktuálně na popud městské rady zabývá její dopravní komise. „Musíme tuto věc řádně zvážit. Je potřeba také jednat s majiteli nemovitostí, kterých by se tato úprava dotkla," říká starosta Loun Radovan Šabata.

Důvodem pro tento krok má být větší klid v místě, kde je například dětské centrum nebo kavárna. A také ochrana historické hradební zdi, po níž přímo ulice Na Valích vede.

Připomeňte si: Havárie hradeb uzavře část ulice Na Valích

Na změnu v dopravě už si mohli řidiči zvyknout. Dočasná uzavírka tam byla vyznačena po vyvalení části hradeb loni v listopadu. Automobily musely ve směru od Žatecké brány ulicí Na Valích projíždět levou souběžnou uličkou, nikoliv přímo u hradební zdi.

Část historického městského opevnění v Lounech se vyvalila. Podle statika hrozí stejný vývoj i na dalších dvou místechPoškození hradeb nakonec zřejmě nebylo tak vážné, jak naznačovaly některé znalecké posudky. „Varovaly, že by celý ten úsek opevnění s ulicí Na Valích mohl ujet. Což se snad nenaplní," připomněl R. Šabata.

Památkově chráněná zeď byla nakonec v době od února do dubna opravena, práce si vyžádaly necelých 140 tisíc korun. Součástí bylo i přeložení chodníku, přiléhajícího ke zdi, aby v budoucnu nedocházelo ke vsakování vody při deštích.

Čtěte také: Část lounského opevnění se zřítila, riziková jsou i další místa