Betonový zátaras v minulých dnech přehradil ulici K Velodromu v Lounech. Jeho úkolem je zamezit zbytečnému projíždění automobilů klidovou zónou mezi městem a sousední obcí Dobroměřice. Jde už o druhý podobný zásah v téže lokalitě.

Překážka je umístěna nedaleko samotného výjezdu ulice v Dobroměřicích, na dohled od známého sila. Do podjezdu pod most přes silnici I/28 na Most už z obce autem lidé neprojedou. Naopak cyklisté, rodiče s kočárky a samozřejmě pěší se pohodlně do klidové zóny dostanou.

Proč město Louny k tomuto kroku přistoupilo? Důvodem je podle starosty Radovana Šabaty nekázeň řidičů. „Mnoho jich ulici K Velodromu i přes zákaz průjezdu využívá pouze ke zkrácení cesty do Dobroměřic nebo naopak do Loun. Co je horší, že řidiči často nerespektují sníženou povolenou rychlost. Tím může docházet k ohrožení maminek s kočárky, cyklistů, pejskařů a dalších občanů, kteří tuto lokalitu vyhledávají k procházkám či rekreačnímu sportu," vysvětlil již dříve.

Bloky byly napevno přivařeny

Betonové bloky, které zabraňují průjezdu aut, nechala před rokem lounská radnice umístit do Dobroměřické ulice. Komunikace mezi Louny a Dobroměřicemi je tak neprůjezdná.K uzavření komunikace v téže lokalitě došlo i na začátku loňského roku. Tehdy se jednalo o souběžnou ulici Dobroměřická. Letos v létě je obě spojila nová asfaltová propojka a vznikl tak okruh, vyhledávaný například in-line bruslaři nebo cyklisty. Zatímco v ulici K Velodromu je zátaras mobilní a může tak být v případě potřeby odsunut, v Dobroměřické musely být bloky nakonec napevno přivařeny. Důvodem bylo opakované neoprávněné posunutí.

Ulicí K Velodromu se lidé dostávají na cyklistický stadion, fotbalový stadion Ladislava Nováka nebo na kynologické cvičiště. Kromě toho je tam také mnoho zahrádek. Právě v tom byl při jednání radnice se sousední obcí největší problém. Občanům Dobroměřic se nelíbilo například to, že místo pár stovek metrů budou muset jet až do Loun a zase zpět, aby se na svou zahrádku dostali.

Obavy z neplechy

Zazněly ale i jiné argumenty proti uzavření ulice. „Máme obavy, aby si z té komunikace cyklisté a bruslaři neudělali sportoviště. Při vědomí, že tam není doprava. Už dnes se všichni nechovají zrovna ohleduplně," upozornila Ivana Sihlovcová, starostka Dobroměřic. A nastínila další problém. „V souběžné ulici Dobroměřická, která je také uzavřena, pod naší školou, běžně závodí čtyřkolky. Protože se nemusí bát protijedoucích aut, rozpálí to po té rovné cestě, která k tomu přímo svádí. A to je nebezpečné pro chodce. Máme se na to „těšit" i v ulici K Velodromu?" ptá se.

Sama starostka navrhovala jinou formu omezení provozu. Například umístit zátarasy tak, aby jimi řidiči museli pomalu prokličkovat a zkratka ulicí K Velodromu by se tak stala spíše nepříjemnou možností.