Výrazný posun ze strany Správy úložišť jaderného odpadu (SÚRAO) v jednáních o pokračování průzkumných prací zaznamenali starostové Blatna a Lubence.

Oba se ale i tak stále bojí toho, že by o stavbě úložiště jaderného odpadu mohlo být rozhodnuto bez vědomí obcí.

Vstřícnou strategii představilo vedení SÚRAO v Blatně na tamní diskusi kvůli povolení průzkumných prací. „Chceme s obcemi jednat. Určitě nebudeme nic dělat, pokud nám to obce a jejich občané nedovolí. Průzkumy chceme provést ve spolupráci s obcemi,“ řekl desítkám přítomných Vítězslav Duda, ředitel SÚRAO.

Obce, které dají souhlas k pokračování průzkumů, se podle něj mohou těšit na peníze do rozpočtu. „Jednáme o tom. Pokud obec bude souhlasit, měla by dostat finanční kompenzace,“ pokračoval s tím, že roční příspěvek by mohl být ve výši dvou milionů korun. V obou případech se přitom odkazoval na jednání s vládou. „Současná vláda má v programovém prohlášení, že obce musí s průzkumy souhlasit,“ zdůvodnil změny.

Oběma starostům dotčených obcí se posun v jednání líbí, stále mají ale obavy. „Je to určitě dobře, pokud SÚRAO deklaruje, že nic nepodnikne bez našeho souhlasu a ještě slibuje peníze,“ řekl na dotaz Deníku Václav Beneš, starosta Blatna. Dodává ale, že obě obce dále trvají na svých podmínkách. Stále budou usilovat o změnu atomového zákona. Chtějí, aby měly v případě stavby úložiště právo veta.

Starostové stále chtějí právo veta

„Zatím je postoj SÚRAO a vlády takovýto. Úložiště ale bude určitě potřeba někde postavit, a co když ho nikdo nebude chtít. Pak vláda prostě může rozhodnout a obec proti stavbě nemůže nijak zasáhnout,“ informoval blatenský starosta Václav Beneš. Souhlasí s ním i starosta Lubence Bohumil Peterka. „Veto určitě chceme, stále hrozí, že by stát mohl rozhodnout o úložišti bez nás,“ sdělil s tím, že ho těší, že SÚRAO obcím, kde budou probíhat průzkumy, zaplatí peníze.

Upozornil však na to, že finance nebyly při rozhodování o povolení průzkumů pro zastupitele rozhodující. „Povolili jsme průzkumy s podmínkou, že proběhnou i ve všech ostatních lokalitách. Chceme vědět, jaké podmínky tu máme,“ řekl s tím, že doufá, že průzkumy potvrdí nevhodnost lokality v okolí Blatna a Lubence pro stavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva.

Na rozdíl od Lubence Blatno ještě s povolením průzkumů otálí. Někteří lidé v obci s pokračováním prací nesouhlasí, zastupitelé proto svolali nejprve debatu, následovat bude anketa. Ta jim má napovědět, jaké je v obci veřejné mínění. Její výsledky však nebudou pro zástupce občanů závazné, rozhodnutí bude jen na nich.

Lokalita Blatna a Lubence je jednou z šesti v České republice, kde SÚRAO zkoumá vhodnost podloží. Průzkumnými pracemi chce vyloučit nevhodná místa a vybrat nejlepší. V současné době tak zatím nikdo neví, kde přesně bude plánované hlubinné úložiště stát. Průzkumné práce by SÚRAO chtělo obnovit co nejdříve, v současné době jsou kvůli nespokojenosti občanů pozastaveny. Samotné úložiště by mělo začít fungovat v roce 2065.