Vojenský výcvikový prostor Hradiště v Doupovských horách na hranici Podbořanska, Kadaňska a Karlovarska není tak vhodný jako šest dříve vytipovaných lokalit pro plánovanou stavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva, přesto budou průzkumy pokračovat.
Správa úložišť má problémy se souhlasem obcí k provádění dalších prací, zkoumá proto vojenské újezdy. Armáda ČR nebude protestovat.
Hlubinné úložiště jaderného paliva potřebujeme. Na tomto faktu se shodují všichni, kteří využívají elektrickou energii. Většina lidí ale také dodává – ale jinde než u nás. V Lodhéřově, Budišově, Blatně, Božejovicích, Pačejově a Rohozné, tedy v šesti dříve vytipovaných nejvhodnějších lokalitách, se průzkumy kvůli odporu veřejnosti zastavily a Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) tak musí hledat jiné možnosti. Vláda jí totiž uložila, že průzkumy mohou pokračovat jen za souhlasu obcí.
Jednou z možností jsou i vojenské újezdy. U armády je totiž jasné, že nebude protestovat. „Je tam možnost snazšího získání povolení pro průzkumy i realizaci stavby. Rozhodují tam totiž orgány státu,“ přiznal ředitel SÚRAO Vítězslav Duda, proč že se jeho úřad vydal tímto směrem. SÚRAO provedlo v minulých měsících základní hodnocení pěti vojenských prostorů. Kromě Brd, Boletic, Březiny a Libavé se průzkumy týkaly také vojenského prostoru Hradiště, který sousedí s okresem Louny.
Podmínky nejsou tak dobré
„K dalším průzkumům jsme z pěti vybrali dva vojenské prostory. Boletice a Hradiště. Ani v jednom však není tak vhodné prostředí, jako v šesti dříve vytipovaných lokalitách,“ prozradil předběžné výsledky Jiří Slovák, vedoucí průzkumných prací.
V obou vojenských újezdech by měli geologové ještě v letošním roce začít s průzkumy družicových snímků a průzkumy z letadla.
Odborníci se navíc vydají i na pochůzky po vytipovaných částech lokalit. Tyto práce by měly být hotové do konce příštího roku, pak budou na stejné úrovni jako u šesti dříve označených míst v České republice. „Je ale možné tyto vojenské újezdy použít jen jako náhradní řešení, dříve vytipované lokality jsou podstatně vhodnější,“ upozorňuje Slovák.
Menší vhodnost potvrzují i další odborníci. Ti označili Doupovské hory jako seismicky nestabilní, navíc tam pramení minerální vody.
Kontejnery s odpadem až v roce 2065
Kde však nakonec bude hlubinné úložiště stát je ještě hudba daleké budoucnosti. Dvě vhodné lokality musí SÚRAO určit do konce roku 2015.
V roce 2030 by měla na místě budoucího úložiště vzniknout podzemní laboratoř, která má definitivně ověřit vhodnost lokality. V roce 2045 se má začít budovat samotné úložiště, první kontejnery by tam měly být uloženy až v roce 2065.