Všechno se v posledních dnech v Lubenci točí okolo hledání budoucího úložiště vyhořelého jaderného odpadu. Po dlouhých letech takřka mlčení se v minulých týdnech v obci na Podbořansku zvedla ohromná vlna proti průzkumům a případně úložišti. „Nechceme tady úložiště, ani průzkumy,“ zní z Lubence.

Části oponentů se přitom nelíbí ani chování starosty Lubence Bohumila Peterky a zastupitelů. Obviňují je, že s hledači úložiště až příliš a podezřele ochotně spolupracují. „Zastupitelstvo dalo souhlas s průzkumy účelově, v tichosti. Proti přání lidí,“ tvrdí například Petr Čechura, jeden z nespokojených. 

Někdo vykradl mailovou schránku

Přidávají se k němu i další, většinou ale vystupují anonymně. „Starosta jde na ruku hledačům úložiště, je s nimi domluvený. Má s nimi až podezřele nadstandardní vztahy,“ říkají. Poukazují přitom na obsah mailové komunikace, která, zdá se nezákonně, opustila starostův počítač a dostala se na veřejnost. Starosta Peterka potvrdil, že jde o jeho maily.

V komunikaci starosta odpovídá vstřícně na některé dotazy Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO). Protivníků vadí tykání i „domluva dalšího postupu“. Vztahy starosty s hledači úložiště označují jako nadstandardní. V dalších mailech starosta vstřícně komunikuje s mediální agenturou, která spolupracuje se SÚRAO a domlouvá se s dalšími zastupiteli na scénáři před veřejnou debatou.

Přišel mi dotaz a já odpověděl, to je celé, říká starosta

„Jsou to nesmyslná nařčení. Nikomu na ruku nejdu, chovám se k nim jen slušně. Ale profesionálně,“ ostře odmítá Bohumil Peterka nařčení z příliš úzké spolupráce s lidmi ze SÚRAO, tedy s organizací, která má přesvědčit lubeneckou veřejnost, aby v okolí jejich obce mohla dělat průzkumy hornin pro budoucí plánované úložiště vyhořelého jaderného odpadu. „SÚRAO se ptalo, jaká je atmosféra v obci, slušně jsem odpověděl. Pracujeme spolu a setkáváme se několik let, je logické, že už se známe, s některými lidmi jsem si na plese potykal, ale v souvislosti s úložištěm jsou naše vztahy jen a jen profesionální,“ vysvětluje starosta.

Domluva scénáře měla být porada zastupitelů před veřejnou debatou. „Další maily se týkaly porady zastupitelů před veřejnou debatou, jednalo se jen o pracovní schůzku, která je ve většině obcí obvyklá. Jako zastupitelé jsme se chtěli poradit o současné situaci v obci a probrat další postup,“ pokračuje Peterka. Sdělil také, že by ho hodně zajímalo, kdo a jakým způsobem se dostal k jeho korespondenci. Podnět na policii se ale zatím prý podat nechystá.

Všichni se zarputile brání

SÚRAO tlačí čas. Už brzy má vybrat lokality, kde by se mohly průzkumy pro budoucí úložiště uskutečnit. Má přitom vybraných osm lokalit a jen Blatno a Lubenec předběžně s průzkumy souhlasily, ale s tvrdými podmínkami, které zatím nejsou splněny. Obě obce požadují hlavně průzkumy ve všech dalších lokalitách, což je prozatím nesplnitelné, jinde jsou ostře proti. Také chtějí potvrzení, že souhlas s průzkumy není souhlasem s úložištěm.

V příštích týdnech se ale možná změní i v Lubenci situace, zastupitelé možná souhlas odvolají. „Nevěděli jsme o takovém množství lidí, které je teď proti. Na všech dosavadních besedách a zastupitelstvech bylo ticho, protestovali jen jedinci. Teď ale vidíme, že proti průzkumům je řada lidí, souhlasíme proto s uspořádáním referenda pro všechny občany Lubence, které napoví, jaký je většinový názor v obci. Podle výsledku referenda se pak rozhodneme,“ dodal pro Deník starosta Lubence Bohumil Peterka.