Zase jednou můžeme být rádi, že žijeme v klidnějším regionu.

Celou republikou hýbe pátrání po malé Aničce, která zmizela před pár dny v Praze, okres Louny takový případ nepamatuje.

„Naštěstí jsme v tomto ohledu klidným místem. Je to jen dobře a snad to i vydrží,“ shodují se Deníkem oslovené maminky malých dětí ze Žatce a Loun, které s hrůzou v očích sledují poslední případ, zatím marné pátrání po Anně.

Policisté hlásí nulu. „Žádný případ únosu dítěte policisté v okrese Louny v posledních letech nevyšetřovali,“ potvrdila lounská policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Přitom policisté ve větších městech řeší únosy a útěky dětí poměrně často. Únosy mají na svědomí v drtivé většině případů rodiče, kteří přijdou po rozvodu o možnost své dítě vychovávat. Jeden z rodičů nerespektuje rozhodnutí soudu a dítě si „ukradne“. Počet únosů, kdy dítě zmizí beze stopy a je předpoklad, že jej unesl někdo cizí, by se za poslední roky dal spočítat na prstech jedné ruky. Ale bohužel jsou.

Podobná situace jako s únosy je přitom na Lounsku i s útěky dětí. Ty sice občas policisté hledají, okres je ale pod celorepublikovým průměrem, tragické následky v policejních statistikách nejsou. „Čas od času pátráme po dětech, které utečou z domova, není to ale nijak časté. Děti většinou utíkají po hádce s rodiči nebo přítelem či přítelkyní. Naštěstí končí většina těchto případů šťastně, na žádný dramatický konec si nevzpomínám,“ uvedla na dotaz Deníku Střelcová.

Policie hledá ročně stovky dětí. Téměř všechny najde

V celé České republice se ročně pátrá po stovkách nezvěstných dětí, úspěšnost policie v hledání je vysoká, většinou hodně přes 90 %. V roce 2009 se úspěšně podařilo najít 98 % dětí.

Obecně se zvyšuje počet útěků dětí v období vysvědčení. Také v letních měsících, kdy je teplo a hledání místa na přespání je snazší, je v celorepublikových měřítcích více útěků. Pro okres Louny to ale neplatí. „Za poslední roky jsme v období vysvědčení nezaznamenali případ, že by dítě kvůli známkám uteklo. Ani v letních měsících nenarůstá počet případů. Útěky dětí řešíme náhodně v průběhu celého roku,“ přiblížila situaci v lounském regionu policejní mluvčí.

Naopak často v okrese Louny policisté pátrají po chovancích z výchovných ústavů. Z Pšova a Buškovic na Podbořansku mládež utíká ráda. Podle zprávy podbořanské policie také chovanci tamních výchovných ústavů zvyšují kriminalitu v regionu, jde zejména o drobné krádeže. „Po chovancích pátrají kriminalisté poměrně často. V měsíci určitě několikrát, někdy i každý týden. Často jsou to opakované útěky,“ dodala Střelcová.