Počty nelegálně zadržených cizinců v ČR v současné době klesá. Policisté v posledních dnech narážejí už jen na jednotlivce. Tři česká detenční zařízení, která slouží k jejich ubytování, jsou tak poloprázdná. Otázkou tak je, zda vůbec dojde ke zprovoznění čtvrtého areálu - ten měl vzniknout v Balkové na hranici Podbořanska a severního Plzeňska.

V noci na pátek 20. listopadu se ve třech českých detenčních zařízeních nacházelo dohromady 153 cizinců, jejich celková kapacita je přitom 1400 lidí. Nejvíc jich bylo v Drahonicích u Lubence na Podbořansku - 74.

Stavební úpravy v Balkové ještě nezačaly

A právě pár kilometrů odtud, v Balkové, mělo být během ledna příštího roku otevřeno čtvrté zařízení. Stavební úpravy areálu pro uprchlíky v Balkové na Plzeňsku ale ještě nezačaly, přesné náklady na přestavbu zařízení ani termín otevření Balkové zatím nejsou dané. ČTK to řekli Hana Malá z tiskového odboru ministerstva a starosta Tisu u Blatna Jan Křepelka. Původně se přitom hovořilo o možném otevření v lednu.

Opuštěný areál v Balkové teď využívají k ubytování policisté a vězeňská služba sloužící v nedalekých Drahonicích, které se pro uprchlíky otevřely v říjnu. „Během tohoto měsíce a po konzultaci s policií zadáme zpracování projektu, následovat bude zadávací řízení na přestavbu a teprve poté proběhne rekonstrukce zařízení v Balkové," uvedla Malá.

Vláda už dříve rozhodla, že Balková bude sloužit od ledna jako rezervní kapacita. Půjde o nouzové přechodné zařízení pro umístění cizinců. Jde jen o preventivní řešení v případě mimořádných událostí; o případném otevření těchto objektů se rozhodne podle aktuální potřeby, řekla mluvčí.

Václav Prokš