Trestnou činnost s rozsáhlou škodou přes 500 tisíc korun prověřují kriminalisté v Lounech pod dohledem okresního státního zastupitelství. Vznikla kvůli finančním machinacím na Úřadě práce v Lounech. Podvody se sociálními dávkami měla řadu měsíců dělat jedna ze zaměstnankyň úřadu práce. Tato žena už dostala od zaměstnavatele okamžitou výpověď.

Informace našeho Deníku tento týden potvrdilo Okresní státní zastupitelství v Lounech i generální ředitelství Úřadu práce ČR v Praze. „Ve věci pracovnice z úřadu v Lounech probíhá rozsáhlé prověřování, zatím ještě ne vyšetřování. Částky, které jste uvedl, jsou víceméně přesné. Věc bude pravděpodobně kvalifikována jako podvod a zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl na dotaz Deníku Radim Dragoun, okresní státní zástupce.

Přišel si stěžovat, že nedostal dávky

Podle informací Deníku se na podvody přišlo po reklamaci jednoho z příjemců sociálních dávek. Ten si přišel na úřad stěžovat, že neobdržel dávky, na které měl nárok. V databázi úřadu práce byly ovšem tyto dávky vedeny jako vyplacené. Původně šlo v tomto případě o částku 16 tisíc korun. Úřad práce pak začal detailněji prověřovat i jiné předchozí platby své zaměstnankyně, která měla zmíněného klienta na starosti. A postupně se dobral až k těžko uvěřitelné částce, převyšující 500 tisíc korun, která zmizela z účtu úřadu jako podvodně vykázané platby.

„Vaše informace jsou pravdivé. Na Úřadě práce v Lounech došlo k selhání lidského faktoru. S uvedenou pracovnicí byl okamžitě ukončen pracovní poměr. Po vnitřní kontrole a zjištění výše škody podal trestní oznámení sám Úřad práce v Lounech. Škodu po bývalé zaměstnankyni budeme vymáhat," uvedla pro Deník Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

Došlo někdy k podobným pochybením na úřadech práce také v jiných městech ČR? „V celé zemi má úřad práce deset tisíc zaměstnanců a při takovém množství se selhání některých jedinců prostě nevyhnete. Byly to ale případy počítané v jednotkách," sdělila na další dotaz K. Beránková.

Podobný případ se loni udál i na severní Moravě

Jeden případ se udál například loni ve Frýdku-Místku, kde měla jiná žena z úřadu práce podobnými machinacemi způsobit škodu přes milion korun.

V okrese Louny má Úřad práce ČR 139 zaměstnanců, z toho jich přímo v Lounech na úřadě pracuje 87. 

Ředitel Úřadu práce Louny Vratislav Pražák, který je v této funkci od října 2008, se k problému na svém pracovišti vyjádřil jen stručně s tím, že nechce sdělovat podrobnosti, aby nemařil zjišťování policistů. „Došlo tu k selhání lidského faktoru, podali jsme trestní oznámení a provedli i určitá opatření, aby se situace neopakovala. Samotnou věc nyní šetří Policie ČR," uvedl pro Deník.

K otázkám Deníku na situaci v Lounech se od úterý nevyjádřilo tiskové oddělení ministerstva práce a sociálních věcí, přestože na svých webových stránkách uvádí, že „k prioritám MPSV patří kvalitní a rychlé poskytování služeb a informací veřejnosti včetně médií." Ve čtvrtek mluvčí ministerstva ani jeho zástupce nezvedali telefon.

Je za vysokou škodu a problémy s pracovníky v Lounech zodpovědný i někdo jiný, například vedení úřadu práce? „Pochybení na straně ředitele úřadu práce jsme zatím nezjistili, bylo pouze u dotyčné zaměstnankyně," uvedla Kateřina Beránková. Proces jmenování či případných odvolávání ředitelů úřadů práce v okresech či krajích provádí ve své režii sám Úřad práce ČR jako samostatná organizace, ministerstvo do této věci nijak nezasahuje, upřesnila.