Výbor rady regionu Severozápad dočasně zbavil funkce ředitele úřadu rady Petra Kušnierze.

Vice o situaci čtěte
v souvisejících článcích vpravo!


Výbor tvoří zástupci Ústeckého a Karlovarského kraje, pro hlasovala většina z nich. Úřad rozhoduje o evropských dotacích v obou krajích. Kušnierz byl minulý týden obviněn z braní úplatků a je ve vazbě. Policie v souvislosti s případem stíhá dalších šest lidí. Úřad nyní povede jeho zástupce Jiří Červinka, který vedl karlovarskou pobočku, řekla v úterý 29. března novinářům mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

Výbor také o měsíc posunul termín pro podávání žádostí o dotace u aktuálních výzev. Důvody jsou nejen technické, podle Klíchové souvisí i s policejním vyšetřováním. Policie minulý týden na den zapečetila některé kanceláře úřadu a kontrolovala řadu počítačů. V souvislosti s celou kauzou policie čtyři lidi minulý týden obvinila z braní úplatků a tři z jejich dávání. Jeden člověk je stíhán pro podezření z vydírání. Pět obviněných soud ve čtvrtek poslal do vazby. Podle státního zástupce by mohli působit na svědky a ve své činnosti pokračovat.

Stát zastavil proplácení dotací

Ministerstvo financí v pátek zastavilo proplácení projektů placených z dotací a certifikaci projektů v severozápadních Čechách. To ve svém důsledku neznamená ještě zastavení placení dotací, úřad na ně peníze stále má. Ministerstvo pro místní rozvoj mu může ale jejich přísun zastavit. Klíchová dnes uvedla, že podle neoficiálních informací, které výbor má, je to možné.

Někteří komunální politici se nyní obávají, že kvůli celé kauze se může zpozdit čerpání z evropských dotací v obou krajích, nebo že by žadatelé nemuseli jejich čerpání stihnout. Náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD) novinářům řekl, že představitelé úřadu i regionální politici budou proto intenzivně jednat s ministerstvy financí a pro místní rozvoj, aby podobná situace nenastala.

Chomutovský primátor Jan Mareš věří, že ministerstvo tok peněz zase obnoví. Teď se to města přímo nedotýká. „Všechny projekty máme předfinancované, takže se nic nezastavuje. Maximálně to znamená, že peníze nám neproplatí přesně v den D, kdy jsme s nimi počítali. Ale věřím tomu, že přijdou,“ uvedl pro Deník.

Některé radnice v kraji ale velké obavy mají. „Je to hrozba, která je pro město úplně zničující,“ řekl děčínský radní Vlastimil Pažourek (Volba pro město). Podle něj při obdobném vyšetřování v regionu soudržnosti Jihozápad bylo vyplácení zastaveno téměř na rok.

Úřad, přes který tečou miliardy

Úřad, v jehož čele Kušnierz stál, zpracovává žádosti o dotace a jejich vyplácení z ROP. V něm je pro oba kraje k dispozici 19,5 miliardy korun. Úřad podpořil celkem 298 projektů za 16,5 miliardy korun. Zbylé peníze ještě bude na další projekty přidělovat. Žadatelům na schválené projekty dosud proplatil sedm miliard korun.

Josef Dušek
 ČTK