Zhruba osmnáctiprocentní propad úrody hlásí na konci letošních žní zemědělci v Ústeckém kraji. Suché jaro jim sice ublížilo méně než jiným krajům, zejména jihu Moravy, ale ani tak nejsou výnosy moc dobré. Nedostatek srážek se projevil především na Lounsku, řekl předseda krajské agrární komory František Loudát. Výnosy obilovin se pohybují na hodnotě 3,98 tuny z hektaru.

Sklizeň ukončilo posekání ovsa

Už během tohoto týdne sklízeli zemědělci už jen oves, navíc na posledních řádově desítkách hektarů. Na letošek ale nijak v dobrém vzpomínat nebudou. „Je to samozřejmě horší sklizeň než loni, propad bude u obilovin v řádu desítek tisíc tun," řekl Loudát.

Nižší úrodu má zřejmě na svědomí hlavně suché jaro, které poškodilo růst rostlin v nižších polohách, zejména na jihu Moravy, ale i v Ústeckém kraji. Na některých místech Moravy nevyrostly obiloviny ani do takové výšky, aby je mohl posekat kombajn. „U nás se ten problémy se suchem projevily také, především u Žatce a Loun. Zasáhly pšenici a ječmen ozimý a jejich výnosy jsou tam pod třemi tunami z hektaru," řekl Loudát.

U obou druhů rostlin se podle něj v celém Česku výnosy hodně liší a závisely především na srážkách kde pršelo dost, jdou díky dostatku slunečního svitu až k deseti tunám, v opačném případě klesají na pětinu. Celková úroda obilovin se v kraji odhaduje na 375 tisíc tun.

Důležitý zemědělský region

Letos zemědělci v Ústeckém kraji oseli obilovinami 94.504 hektarů polí, což dělá z relativně malého a průmyslového kraje šestý nejdůležitější zemědělský region. Oproti loňsku ubylo zhruba 1000 hektarů, které uvolnily místo stále se rozšiřující řepce, která zabrala už 23.358 hektarů.

Kdo ze zemědělců na ni vsadil, neprohloupil výnosy se proti loňsku propadly výrazně méně než u obilovin a navíc to kompenzují vyšší ceny na trhu.

Zatímco loni se obchodovala tuna řepky za 11.000 korun, letos už za 13.000. Výnosy se přitom meziročně propadly z 2,87 na 2,65 tuny z hektaru. „Její podíl je u nás v regionu pořád na rozumném procentu. Pro zemědělce má ekonomický smysl," řekl Loudát.

Jan Beránek