V objektu má vzniknout moderní ubytování pro 26 klientů, kteří budou mít k dispozici jedno a dvoulůžkové pokoje, každý bude mít vlastní sociální zázemí. Přestavba budovy začala v minulých dnech a potrvá do podzimu příštího roku. Vyjde na 34 milionů korun.

„O přestavbu objektu jsme usilovali deset let. Ale teprve před dvěma roky jsme mohli budovu koupit a teď zahájit rekonstrukci,“ uvedl ředitel ústavu Pavol Dvorský. Do nově zrekonstruované budovy se přestěhují klienti z velkých ložnic, celková kapacita ústavu se tak nezvýší. V současné době tam pobývá 60 mužů.

Přestavba bývalého ředitelství zemědělského družstva je první z celkem šesti etap revitalizace zámku a okolí. „Chtěli bychom takto postupně koupit a rekonstruovat i další budovy a vytvořit tak uzavřený celek kolem zámku. Celkově realizace plánu revitalizace vyjde na více než sto milionů korun, otázkou tak bude, zda a kdy se na to podaří sehnat peníze,“ vysvětlil ředitel.

Ústav v Tuchořicích byl zřízen v roce 1970 jako Ústav sociální péče pro mentálně postižené chlapce. Domov tam našlo 50 svěřenců různého stupně mentálního postižení z celého tehdejšího Československa. Po letech svěřenci zestárli a zařízení změnilo název na Ústav sociální péče pro dospělé muže.

V současné době obývá tuchořický ústav 60 klientů s lehčím i těžším stupněm mentálního postižení, věkový průměr přesáhl čtyřicet let. Chod ústavu zajišťuje více než 40 zaměstnanců. Od 1. ledna 2003 je zřizovatelem ústavu Ústecký kraj, který také financuje jeho činnost.