Lednová Tříkrálová sbírka vynesla v okrese Louny 565 tisíc korun. Je to výrazně více než v minulých letech loni to bylo 502 tisíc, předloni 432 tisíc korun. Sbírka byla úspěšná po celé ČR, výnos z ní putuje na podporu lidí žijících v nouzi.

„Sbírka je rok od roku známější, lidé se nebojí podvodu, rádi přispívají. A ve společnosti narůstá ochota pomáhat druhým,“ shodují se organizátoři.

V okrese Louny zajišťovala Tříkrálovou sbírku Litoměřická diecéze. Koledníci Oblastní charity Žatec vybrali 12 tisíc korun, Římskokatolické farnosti v Podbořanech 85 tisíc a Římskokatolické farnosti v Liběšicích 468 tisíc korun. „Vybrané peníze půjdou na desítky projektů. Například na nákup zdravotnických pomůcek a podporu rodin pečujících o nemocné v Litoměřicích, na podporu aktivit Nízkoprahového denního centra Most nebo na zajištění provozu Charitního šatníku v Žatci,“ sdělila Eva Hadašová z Litoměřické diecéze.

Pro Charitní šatník v Žatci jsou peníze ze sbírky jediným zdrojem příjmů. „Využíváme je na provoz šatníku. Platíme za ně vodu, elektřinu a různé potřeby, například pytle nebo krabice, do kterých balíme věci, jež se u nás nashromáždí,“ přiblížila Vlasta Bartakovicsová, ředitelka Oblastní charity Žatec, jež se o šatník stará. Nájem za prostor ve „věžáku“ u kulturního domu Moskva, kde šatník funguje, hradí město Žatec.

Charitní šatník pomáhá lidem v nouzi. „Lidé nám mohou přinést oblečení, hračky, nádobí nebo zdravotní pomůcky, my je předáme potřebným. Ať už jde třeba o matky s dětmi v nouzi či lidem postiženým povodní nebo požárem bytu,“ vysvětlila Bartakovicsová.

„Spolupracujeme také se sociálním odborem žatecké radnice, na základě jeho žádosti pomáháme konkrétním lidem ve městě a okolí,“ dodala Bartakovicsová.

Lidé přispívají ochotněji

Oblastní charita Žatec zajišťuje také Tříkrálovou sbírku v působnosti Římskokatolické farnosti v Podbořanech. Předloni ve městě a okolí koledníci vybrali 44 tisíc, loni 72 tisíc a letos 85 tisíc korun. „Daří se nám oslovovat více lidí. A navíc díky tomu, že je Tříkrálová sbírka celkově známější, se lidé už tolik nebojí, že jde podvod. A i celkově jsou v poslední době lidé ochotni pomáhat, někteří nás oslovují i sami,“ připomněla Bartakovicsová.

Podobnou zkušenost má také Lenka Urbánková ze Žiželic, která zajišťuje Tříkrálovou sbírku v této obci na Žatecku a spádových Hořeticích a Stroupči. „Rok od roku je sbírka úspěšnější, někdy se lidé těší, až přijdeme. Chtějí přispět. Zatímco dřív dávali spíš mince, dnes běžně papírové bankovky,“ sdělila.

I v liběšické farnosti je patrný nárůst vykoledovaných peněz. Letos to bylo 468 tisíc, loni 417 tisíc a předloni 368 tisíc korun. V roce 2014 „pouhých“ 269 tisíc korun.

„Lidé jsou štědřejší, všímavější k utrpení druhých. Společenská odpovědnost u nás je na vzestupu. Byly doby, kdy lidé mysleli sami na sebe,“ míní Vilém Marek Štěpán, farář z Liběšic u Žatce. Dlouhodobé zkušenosti má s několika sbírkami. Díky štědrosti dárců získal například kostel v Liběšicích dva nové zvony.