Jedna z nich je Most – Postoloprty – Žatec. Jednotky PESA 654 RegioJet jsou dvoudílné vícesystémové elektrické soupravy, které RegioJet nasadí na regionální osobní vlaky provozované na objednávku Ústeckého kraje. Celkem RegioJet pořizuje sedm souprav; hodnota zakázky je více než půl miliardy korun.

Aktuálně jsou zkompletovány dvě ze sedmi souprav, dokončování dalších bude probíhat v následujících týdnech. Druhá souprava zahájí v následujících dnech proces schvalování a testovacích jízd na zkušebním okruhu u Velimi.

„Nasazení nových souprav PESA bude znamenat výrazný kvalitativní skok v regionální železniční dopravě v Ústeckém kraji a v České republice. Naplníme očekávání cestujících a objednatele, která vedla k vyhlášení poptávkového řízení, ve kterém RegioJet zvítězil právě s nabídkou vozidel PESA. Cestující a Ústecký kraj tak budou dostávat nejvyšší kvalitu vozového parku za nejvýhodnější cenu,“ řekl majitel společnosti RegioJet Radim Jančura.

Hlavní hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková u očkobusu. V něm se každý den proti koronaviru nechají naočkovat desítky lidí.
S vakcinací jsme ještě neskončili, míní hlavní hygienička Vaculíková

Kapacita soupravy je 154 cestujících. Interiér je klimatizovaný a prostor pro cestující je vybaven zásuvkami pro 230 V a sítí Wi-Fi pro připojení na internet. Jak uvedla společnost v tiskové zprávě, ve vozidle je zajištěno WC pro osoby s omezenou schopností pohybu, soupravy také umožňují přepravu dětských kočárků a jízdních kol. Vozidlo je vybaveno akustickým a vizuálním informačním systémem pro hlášení zastávek a dalších dopravních informací pomocí palubního počítače. Sedadla pro cestující jsou polstrovaná s opěrkami hlavy a rukou. Vozidlo je také vybaveno centrálním ovládáním dveří s výběrem strany, nástupní dveře jsou vybaveny ochranou proti sevření. Výrazné zlepšení komfortu pocítí cestující i během samotné jízdy, a to díky dvounápravovým podvozkům a kvalitnímu systému odpružení. Jednotky PESA 654 RegioJet mají maximální rychlost 160 km/h.

Jakmile budou zkoušky úspěšně završeny, předpokládá RegioJet postupné nasazení do provozu na linkách U1, U5, U7, U13, U16 a v rámci doplňkových výkonů v Ústeckém kraji.

Linky, kde budou soupravy nasazeny
U1 Děčín – Ústí nad Labem – Most (– Chomutov)
U5 Ústí nad Labem – Úpořiny – Bílina
U7 Ústí nad Labem-Střekov – Děčín
U13 Most – Postoloprty – Žatec
U16 Kadaň předměstí – Chomutov – Jirkov