Raději peníze do rozpočtu než pozemek, na kterém původně chtěla japonská firma Hitachi postavit v průmyslové zóně Triangl další výrobní objekt. Tak znělo rozhodnutí zastupitelů kraje na jejich včerejším jednání.

“Na stole byly čtyři nabídky, o kterých jsme jednali s ředitelem firmy Hitachi Johnem Conlonem,“ uvedla hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. „Vybrali jsme dvě, ty pro kraj výhodnější.“

Jde o vrácení takzvané investiční pobídky, protože firma předčasným odchodem ze zóny nesplnila podmínky pro její získání. Jedná se tedy o rozdíl mezi výhodnější cenou, za níž Hitachi koupila pozemky v zóně Triangle, a jejich skutečnou hodnotou. Částku musí doplatit.

„Jsou to peníze, které musí firma uhradit ze zákona, nelze nic slevit,“ upozornil Jan Sixta, vedoucí krajského odboru průmyslové zóny Triangle. Ve hře tak je přes 62 milionů korun a penále. Částka se sníží o ty pozemky, jejichž vrácení za kupní cenu si kraj vymínil už ve smlouvě. Hitachi nabídla ještě další pozemek, který zatím nestačila zastavět. Tím by částku k zaplacení dál snížila. Zastupitelé to odmítli.

„Získané peníze využijeme na daší investiční pobídky,“ konstatovala hejtmanka. V zóně je ještě dvě stě hektarů volné plochy.

Stovky milionů půjdou na investice

Posvěcení zastupitelů dostal také záměr rady kraje, vzít si úvěr ve výši sedmi set milionů korun na pokrytí potřeb kraje v dalších pěti letech. „Jsou to peníze, které potřebujeme na investice. Běžné příjmy se snižují, protože státní rozpočet kraji nedodává, co měl a co by mohl,“ míní zastupitel Rudolf Kozák (ČSSD).

„Je to velký závazek, to si uvědomujeme, ale pokud tyto peníze nezískáme, budeme muset sáhnout po drastických opatřeních,“ reagoval Pavel Kouda (ČSSD), náměstek hejtmanky na návrh přednesený zastupitelem Jiřím Hlinkou (Severočeši.cz), aby finanční výbor ještě zkusil nalézt jiné možnosti, jak schodek v rozpočtu v dalších letech vyrovnat. Podle Koudy by už šlo o propouštění zaměstnanců příspvěkových organizací a přiškrcení peněz, určených na jejich provoz – od škol po domovy důchodců nebo třeba ústavy. „Musíme si totiž uvědomit, že se jim tyto prostředky v minulosti snižovaly o tři procenta ročně,“ dodal s tím, že další škrty deseti až patnácti procent peněz na provoz, by je zřejmě už zlikvidovaly.