Co se také dělo
v okrese Louny


→ po útocích lidé hlásili
hasičům a policii ve
velkém příchod
podezřelých obálek s
bílým práškem
→ celá ČR se tehdy bála, že
jde o antrax
→ naštěstí šlo o planý
poplach


Před deseti lety zaútočili teroristé na Spojené státy americké – 11. září unesli letadla a narazili s nimi do budov Obchodního centra v New Yorku a Pentagonu ve Washingtonu.

Tyto události s odstupem deseti let neměly nijak významnější vliv na život drtivé většiny lidí v okrese Louny. Na čí osudy se ale podepsali, to jsou žatečtí vojáci.

Hlídali jadernou elektrárnu

Hned po útocích 11. září byli tehdejší příslušníci žatecké protiletadlové brigády povoláni k ochraně jaderné elektrárny Dukovany a nedalekého vojenského letiště v Náměšti nad Oslavou.

Krátce po útocích se v USA objevil antrax v poštovních zásilkách. Kvůli celosvětové panice měli napilno i hasiči v okrese Louny – během tří říjnových týdnů v roce 2001, kdy panika kvůli antraxu vrcholila, zasahovali kvůli tomu celkem v 11 případech.První podezřelou zásilku nahlásila žena z Postoloprt. Obálky dorazily například i do firmy BusMat v Zeměchách, Zemědělského družstva Hřivice i drogerie v žatecké Dvořákově ulici. Další obálku přinesl žatecký občan a provozovatel jednoho papírnictví v plastovém obalu přímo na hasičskou stanici. Zásilky tehdy putovaly do speciální laboratoře na Příbramsku. Žádný antrax se ale v okrese Louny nenašel.

„Zpočátku bylo kuriózní, že se na podezřelou obálku přišlo podívat i dvacet známých a sousedů nálezce, později už nám to lidé nosili sami zabalené v igelitu na stanici,“ sdělil tehdy Karel Mahovský z lounského Hasičského záchranného sboru.

Panika s antraxem

Žatecká radnice vydala v době antraxové paniky pět tisíc letáků, jak se chovat v případě ohrožení. Panika s antraxem se ale rychle vytratila, takže se život v okrese Louny vrátil za pár měsíců do normálu. Krátce po 11. září vyhlásil někdejší americký prezident George Bush mladší válku proti teroru, do které se zapojila i Česká republika. To ovlivnilo život mnoha vojákům ze Žatce. Tamní 4. brigáda rychlého nasazení tvořila od roku 2001 jádro několika misí v Iráku a Afghánistánu, kam po 11. září vtrhla americká armáda.