Zhruba dvou až tříletý pejsek jménem Rex je v Útulku pro opuštěná zvířata v Jimlíně veden pod ne příliš radostným číslem. Je třítisícím pejskem, který se v útulku ocitl, útulek funguje od roku 2005.

Za tu dobu se tam odehrály stovky příběhů, nechybí ale ani vulgární nadávky a vyhrožování.

„Rex byl odchycen začátkem srpna v Postoloprtech. Zřejmě půjde o psa, kterého někdo vyhodil. Na místě se k němu nikdo nehlásil,“ uvedl David Kubalík, provozovatel útulku. O opuštěná zvířata se s ním stará jeho otec Jaroslav.

Tento pejsek čeká na nového pána s dalšími desítkami hafanů. V současné době je tam umístěno přes 60 psů a několik koček. Z kotců pejsci každého příchozího bedlivě sledují, leckteří zvědavě prostrkávají pletivem čumáky, radostně vrtí ocásky a čekají na pohlazení. „Jsou to tisíce různých pejsků a tisíce osudů, leckdy hodně smutných,“ říká D. Kubalík.

Zatímco některé zatoulance si tam po pár dnech vyzvednou šťastní majitelé, jiní vyhlížejí nového pána dlouhé měsíce. Jedním z těch, který dosud neměl štěstí, je šarpej jménem Sklář (na snímku dole). „Ten je tu již od srpna loňského roku. Dostal se k nám v zuboženém stavu. Na těle měl množství řezných ran. Domníváme se, že proskočil či ho někdo prohodil sklem. Během pobytu mu byla odoperována oční víčka. Bohužel přesto ale hůře vidí. Sklář potřebuje pána se zkušenostmi s tímto plemenem, je tvrdohlavý a potřebuje pravidla a vymezit mantinely, ale není agresivní. Na procházce ho vodím na volno a sám se vrací do kotce,“ vypráví jeden z psích příběhů D. Kubalík.

Všeobecně nový domov snáze najdou štěňata, i když pravidlem to vždy není. U štěňat totiž nelze zaručit, co z toho nakonec vyroste. Jestli to bude malý pejsek nebo nohatý habán. „Kdo nechce riskovat, tak tomu doporučuji staršího pejska kolem jednoho roku. Navíc už nemá štěněčí zlozvyky a takový pejsek bývá vyrovnanější,“ radí D. Kubalík.

Pejska vyhodili z auta

Chování některých majitelů psů je těžko uvěřitelné. „Minulý týden nám sem přivezli bílého pejska, vypadá jako knírač. Když zjistili, že od majitelů pejsky nebereme, otočili se odjeli. Pejska vyhodili z auta u Dubčan. Máme poznávací značku vozidla i kontakt na majitelku, ale je to k ničemu. Vymlouvala se, že to není její pes a pak, že ho dala jedné staré paní, které zřejmě utekl,“ vypráví rozhořčeně Jaroslav Kubalík.

Podle něj by měla podobné případy řešit více obec. Vždyť právě ona musí za odchyt pejsků na svém území útulku platit. „Někdo by si měl na takové majitele konečně došlápnout. Od útulku ale dávají všichni často ruce pryč, nikdo to řešit nechce,“ kroutí hlavou J. Kubalík.

Bytové družstvo odmítlo zaplatit

Zarážející je i další případ. "Jedno bytové družstvo v Mostě nás požádalo o odchyt koček v jednom z bytů. Ten byt byl totálně zdevastovaný, všude ohromný nepořádek, mastnota, výkaly, smrad a mezi tím několik koček. Asistovala tam i městská a státní policie. Kočky jsme odvezli, když jsme ale chtěli po družstvu zaplatit, tak odmítli s tím, že s námi žádnou smlouvu neuzavřeli,“ vypráví J. Kubalík.

Nezřídka se dokáží nezodpovědní majitelé s pracovníky útulku pohádat, pak není daleko k vulgárním nadávkám. „Měli jsme tu pána, kterému několikrát utekl pes. Odmítal pak zaplatit za dobu, po kterou jsme ho tu měli, a nařknul nás, že jsme psa ukradli a že ho nechceme vydat. Už se ale nezmíní, že pes tu byl několikrát, že není přihlášen a že nemá očkovací průkaz,“ přidává další příběh David Kubalík a dodává: „Často je těžší práce s lidmi, než se psy.“

Nevstupovat! Co je na tom
k nepochopení?

Další nepříjemné hádky pak vznikají i s některými návštěvníky útulku. I přesto, že u vstupu je hned několik výstražných cedulí, že je tam vstup povolen pouze s pracovníkem útulku, někteří příchozí to nerespektují. Jsou pak překvapeni, když jsou z areálu vykázáni. „Vůbec si neuvědomují riziko - pes může náhodou utéct z kotce a návštěvníka pokousat,“ upozornil D. Kubalík. Každý pes je jiný, někteří jsou více agresivní či se mohou bát a zaútočit.

Zatoulané či vyhozené pejsky odchytávají na nejrůznějších místech. „Nedávno jsme vytahovali štěně i z hrobky, kam zalezlo. Jednoho psa jsme zachraňovali z žumpy, kde byl několik dní,“ vzpomíná D. Kubalík.

Když se dobro podaří…

Pracovníci ale zažívají i mnohem veselejší příhody, jsou rádi za každého dobře umístěného pejska a šťastného majitele, který najde v pejskovi z útulku rodinného parťáka.Útulku hodně pomáhají dobrovolníci, kteří pejsky venčí, kartáčují či se s nimi pomazlí. „Chodí k nám pravidelně a bez nich by to nešlo. Každému pejskovi bychom se mi dva tolik věnovat nemohli,“ pokračuje D. Kubalík.

A právě díky dobrovolníkům útulek představí své svěřence na Vořiškiádě, která se uskuteční v neděli 14. srpna na výstavišti v Lounech. Asi šest z nich bude i soutěžit. Zájemci se mohou na místě seznámit s prací útulku či případně finančně nebo materiálně pomoci, více o možnostech jak útulku pomoci najdou zájemci na jejich webových stránkách www.utulek-jimlin.wz.cz.„Všem, kteří nám jak finančně materiálně vypomáhají děkujeme,“ dodal D. Kubalík.