Jen pár kilometrů od Loun, v Jimlíně, je zavedený útulek pro opuštěná a zaběhnutá zvířata. Zkušený personál řadu let pečoval o zvířata z širokého okolí. To se však nyní změní. Útulku s koncem června vyprší smlouva s městem Louny a do nového výběrového řízení se nepřihlásil. Místo toho se budou pejsci z Loun vozit do Buštěhradu.

„Do výběrového řízení na poskytování služeb psího útulku se přihlásil pouze jediný uchazeč. Proto bylo v souladu s pravidly rady města Loun vypsáno druhé kolo výběrového řízení, do něhož se opět přihlásil pouze jediný uchazeč - stejný jako v kole prvním - a to Psí útulek Bouchalka Buštěhrad. S tímto útulkem bude do konce června uzavřena smlouva na poskytování služeb na období od 1. 7. 2013 do 30. 6. 2018," uvedla Eva Strasserová z odboru správy majetku lounské radnice.

Smlouvu jsme nechtěli, říkají v Jimlíně

Proč jimlínský útulek neusiloval o novou smlouvu? Podle Davida Kubalíka, který s otcem útulek vede, kvůli podivným podmínkám, stanoveným lounskými úředníky ve snaze ušetřit. „Především jde o finanční stránku věci. Bylo řečeno, že vítěz výběrového řízení dostane nejvýše 825 tisíc korun za služby v době pěti let. Ta částka se sice může zdát pěkná, ale jen dokud nezačneme počítat. Jednoduchou matematikou se dostaneme k číslu asi 450 korun na den. A jestli s tímto vyžijeme, to nelze ani odhadovat, jak si představuje lounská radnice," vysvětluje D. Kubalík.

Pokud by pejsků přicházelo do útulku málo, částka by stačila. „To ale nikdo předem na těch pět let neví a žádný další prostor pro vyjednávání s úředníky není!" obává se provozovatel jimlínského útulku ekonomických těžkostí. Pokud by totiž nalezenců přišlo do zařízení více, peníze zkrátka nebudou stačit. Podle statistik útulku bylo například letos v lednu přijato celkem 43 psů, v únoru 40, v březnu 24 a v dubnu 41. Ovšem nejen z Loun, neboť tak podrobná čísla útulek neshromažďuje, ale také z dalších nasmlouvaných měst Žatce, Podbořan nebo třeba Bíliny.

Očkování za stovku, odblešení za padesát

„Pokud jsme na 450 korunách denně, pak je třeba vnímat, že očkování každého jednoho psa stojí sto korun. Za odčervení desetikilogramového psa dáme padesát korun, stejně jako za odblešení a nezbytnou dokumentaci. Další náklady jen za pobyt v útulku bych odhadoval na zhruba 90 korun denně. A ceny všeho včetně pohonných hmot nadále stoupají," vypočítal David Kubalík. „Bez smlouvy s městem Louny se ale samozřejmě nic nemění, v činnosti a péči o zvířata bude náš útulek normálně pokračovat," ujistil.

Samostatnou kategorií je pak péče o zatoulané kočičky. Za ni Louny na pět let nabízejí 155 tisíc korun. „Do výběrového řízení na poskytování služeb kočičího útulku se nepřihlásil žádný uchazeč," sdělila Eva Strasserová z lounské radnice. Teoreticky by tedy měl kočky i nadále přijímat útulek v Jimlíně. „Žádnou smlouvu nemáme. V podstatě jde o nalezenou věc, i když je to zvíře. A o to se musí postarat městský úřad. Takže jsem zvědavý, co úředníci udělají, až jim některý občan takto nalezenou kočičku přinese na radnici," krčí rameny David Kubalík.