Útulek pro opuštěná zvířata v Jimlíně dnes, v pátek 4. října, začne nabízet případným zájemcům o chov pětici rotvajlerů z Radonic. Tito psi vešli do povědomí veřejnosti na začátku prosince 2011, když smrtelně poranili člověka. Utraceni ale nebyli a nyní se jich mohou ujmout zkušení chovatelé.

Svolení k nabízení veřejnosti dostal jimlínský útulek ve čtvrtek od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Tomu zvířata propadla poté, co za ně jejich majitelka nehradila péči. Jde o dva psy samce a tři feny. „Patří do rukou zkušeného chovatele. Rozhodně je nepředáme komukoliv hned při první návštěvě. Každého zájemce ještě prověříme. Chceme si být jisti, že si ten člověk s nimi bude vědět rady," řekl ve čtvrtek David Kubalík, který se svým otcem provozuje útulek v Jimlíně u Loun.

Stěhování sem a tam

close Chovatelka Pavlína Houdová zoom_in

Pracovníci útulku věnovali těmto svěřencům téměř dva roky péče. Po tragédii, při níž psi usmrtili starší ženu, je totiž zajistila policie a umístila právě do Jimlína. Majitelka psů Pavlína Houdová, dcera poškozené ženy, se jich vzdala. Tehdy, na konci roku 2011, byli dáni k osvojení poprvé. „Zájem o ně ale nebyl nijak velký," vzpomíná David Kubalík. Psy nabízeli jen několik dní. Poté si je původní majitelka opět odvezla, a to na základě usnesení policie.

Za další zhruba týden se ale psi stěhovali zpět do útulku. Zakročila krajská veterinární správa, která konstatovala týrání zvířat. Ukázalo se, že 25 psů, z toho 17 štěňat, žilo ve svém původním domově, kde došlo k útoku, v naprosto nevyhovujících podmínkách. Ve výkalech, nesnesitelném zápachu, bez dostatku krmiva a vody, na malém dvorku, bez procházek venku. Zvířata byla vystresovaná a i to zřejmě vyústilo v tragédii. Mladé majitelce byl za to následně vyměřen trest a psi nakonec propadli státu. Péče útulku si jen loni vyžádala 325 tisíc korun z rozpočtu města Loun.

Ke smrtícímu útoku došlo v pátek 9. prosince 2011 v Radonicích na Lounsku. Tehdy smečka rotvajlerů napadla šedesátiletou matku majitelky. Žena si tehdy ještě stačila telefonem přivolat pomoc. Než ale záchranáři dorazili, svým zraněním podlehla.