Dvanáct kočiček a zhruba sedm desítek pejsků včetně štěňat. Takové bude nyní o Vánocích osazenstvo Útulku pro opuštěná zvířata v Jimlíně u Loun. „Několik koček teď ještě odešlo," je rád David Kubalík, který zařízení provozuje.

Pro lidi nastávají volné sváteční dny, ale pro zvířata bez domova budou naprosto všední. „Nějakého extra buřta nebo podobně jim dávat nebudeme," směje se D. Kubalík. „Na Štědrý den i na první a druhý svátek vánoční máme pro veřejnost zavřeno. Už v neděli nás tu ale zájemci najdou v obvyklém čase. A mezi svátky určitě uvítáme všechny dobrovolníky, kteří by chtěli některé pejsky vzít na pěknou procházku po okolí," říká David Kubalík.

Příval nechtěných zvířat se nečeká

Začátek nového roku je pak obecně vnímán jako smutný čas, kdy v útulcích končí více zvířat než jindy. „Jde hlavně o štěňata, darovaná jako vánoční dárky, ale často velmi nevhodně. Což se bohužel zjistí až později. To když si lidé v polovině ledna uvědomí, že rodiče chodí do práce, děti do školy, a že se to nějak neslučuje s tím, že máte doma nového pejska, který ještě nic neumí a vyžaduje náročnou každodenní péči," vypráví David Kubalík.

Jedním dechem ale dodává, že konkrétně v Jimlíně není situace v tomto ohledu příliš dramatická. „Alespoň v posledních dvou letech jsme nezaznamenali velký nárůst v povánoční době. Jeden ale nikdy neví," dodává. Pravděpodobně pomáhá i automatické čipování všech zvířat, která si lidé odnášejí.