Poletující papíry a kartony dlouho hyzdily jeden ze vstupů do centra Loun, ušetřena nezůstávala ani Chmelniční kotva, umělecké dílo, které stojí nedaleko. Kolem kontejnerů v ulici Na Valích byl velmi často nepořádek. Od začátku letošního roku tam ale fungují první podzemní kontejnery v Lounech. Lidé i radnice si je pochvalují, osvědčily se.

Do konce října mají v Lounech začít sloužit druhé podzemní kontejnery, a to přímo na Mírovém náměstí. Další místa se připravují, nejprve v centru, pak i na sídlištích. „Pořádek je tam jednoznačně větší. Za mě by se měly kontejnery rozšiřovat tam, kde popelnice hyzdí. Třeba v centru města,“ pochvaluje si Vojtěch Vágner, který bydlí kousek od podzemních kontejnerů v ulici Na Valích. „Zlepšení je o sto procent. Je čisto. Investice se vyplatí, místa, kde byl dřív nepořádek, pak vypadají pěkně,“ přitakává Jiří Svoboda z Loun.

Starosta Loun Radovan Šabata, místostarostka Edita Hořejší a dcera umělce Věra Mirvaldová (zleva) u přestěhovaného díla.
Milovníci umění si připili u přemístěné chmelniční kotvy

Spokojená je s provozem podzemních kontejnerů v ulici Na Valích i lounská radnice. Osvědčily se. „S provozem jsme spokojení, prostor vypadá mnohem lépe. Chceme proto přistoupit k dalšímu rozšiřování systému podzemních kontejnerů. Zatím v centru, postupně ale také na sídlištích,“ potvrdil starosta Loun Radovan Šabata.

Druhé kontejnery se budují přímo na Mírovém náměstí nedaleko knihovny. Hotovo má být do konce října, kontejnery buduje firma Lounská stavební, ve výběrovém řízení uspěla s částkou 796 tisíc korun. Velmi podobné byly také náklady v ulici Na Valích.

I směsný odpad? Hudba budoucnosti

Prozatím se v Lounech budují podzemní kontejnery pouze na tříděný odpad. Do budoucna ale uvažují i o směsném odpadu, zatím to ale není úplně aktuální. Technologie jsou totiž dost nákladné, navíc běží platné smlouvy, kupovat by se musela také nová auta. „Chceme jít krok za krokem, postupně. Do budoucna o tom ale uvažujeme,“ pokračoval Šabata.

Podzemní kontejnery se objevily v poslední době v řadě měst v ČR. Na povrch vystupují sloupky, kam lidé vhazují odpad.
Odpady zamíří v Žatci pod zem

Projekt podzemních kontejnerů má ale i své odpůrce. Vadí jim hlavně vysoká finanční náročnost. Zatímco nakoupit obyčejné plastové kontejnery přijde na desetitisíce, jedno podzemní stání vyjde na zhruba 800 tisíc korun. „Lidé jsou nepořádní, žádné podzemní kontejnery nepomohou. Kdo nechce hodit do popelnice, nehodí ani tam. Je to drahé řešení. Spíše by se mělo dohlížet a trestat, pokud to někdo hází jinam. A peníze dát na něco jiného,“ řekla například Milada Sýkorová.

Většina Deníkem oslovených lidí je pro rozšiřování systému. Oceňují hlavně čistotu. „Určitě je to krok dopředu,“ tvrdí Ludmila Suková. „Je to dobré. Na mnoha místech je strašný nepořádek, schová se,“ říká také Eva Pechová.

Louny chtějí pokračovat v rozšiřování co nejrychleji. Přípravy a hledání financí ale nějaký čas zaberou. Kvůli nákladnosti nebudou podzemní kontejnery ve větší míře hned, jde o otázku spíše let. „Chceme nyní vytipovat nejvytíženější místa, kde jsou největší problémy. A postupně budovat. Budeme také žádat o dotace na tento projekt,“ dodal pro Deník Radovan Šabata s tím, že v hledáčku jsou například lokality Školní, Vladimírská, Kpt. Nálepky, Kosmonautů a další na sídlištích, ale také další místa přímo v centru.

S podzemními kontejnery chtějí letos začít i v Žatci, také v centru města. Na budování získala radnice dotaci. První stání má vzniknout ještě letos.

Ilustrační foto
V Lounech se chystají druhé podzemní kontejnery, budou na Mírovém náměstí