„Před několika dny začala demolice staré tribuny, její dřevěné části, a také dílen, malých šaten a zázemí pro rozhodčí. A za pár týdnů začne růst tribuna nová, už se na nové zázemí moc těšíme,“ potvrdil začátek prací na fotbalovém hřišti předseda FK Seko Louny Pavel Domecký.

Nová tribuna se zázemím bude stát zhruba 30 milionů korun. Fotbalisté na její výstavbu získali dotaci z ministerstva školství ve výši necelých 20 milionů. Přes 10 milionů pak přidá jako spoluúčast město. „Jsme moc rádi, že dotace vyšla, že se to konečně povedlo. Rekonstrukce už byla hodně potřeba,“ prohlásil Domecký. „Hotovo by mělo být v lednu či únoru příštího roku,“ dodal šéf lounských fotbalistů.

Základ staré tribuny byl z 30. let minulého století, část byla dokonce dřevěná. Projekt se připravoval více než pět let. Příprava byla obtížná, několikrát se zdržela, stadion totiž leží v zátopovém území. Louny v minulých letech také jednou neuspěly s žádostí o dotaci. „Fotbalisté si nové zázemí určitě zaslouží. Dobře reprezentují, starají se o mnoho mládežníků,“ podpořil projekt lounský starosta Pavel Janda.

Stará fotbalová tribuna v Lounech

Tak vypadá fotbalová tribuna na stadionu v Lounech. Odvedla dobrou službu, ale už je čas na modernizaci.  Archivní foto: Deník/Zdeněk Plachý

A jak bude rekonstrukce vypadat? Některé budovy budou zbourány a nahrazeny novými, někde zůstanou jen obvodové zdi. Vyrůst má ale prakticky nový komplex budov. Současnou stařičkou tribunu pro diváky má nahradit nová moderní konstrukce. Bude ale delší, fanoušci tak dostanou více prostoru. Tribuna zůstane na současném vyvýšeném místě. Nové má být také občerstvení a kompletní zázemí pro chod klubu, rozhodčí i fotbalisty, vznikne pět nových šaten.

Původně se předpokládalo, že v době rekonstrukce budou lounští fotbalisté provizorně hrát na některém z blízkých stadionů. Nakonec ale zůstanou doma. „Budeme hrát na našem stadionu. Staveniště oplotíme a diváci budou moci fandit ze tří zbývajících stran. Na protější straně navíc chceme vybudovat provizorní malou tribunku. Šatny budou na cyklistickém stadionu, přichystáme ke hřišti také buňky, aby týmy v poločase nemusely až na sousední hřiště. Chceme, aby si diváci užili divizi doma. A na jaře už snad budou moci fandit z nové tribuny,“ věří Domecký. První domácí zápas v divizi mají Louny v plánu v neděli 18. srpna.

Problémy s tribunou fotbalistů řeší už několik let také v Žatci. Zastřešená tribuna tam chybí od roku 2014, kdy musela být střecha stržena kvůli havarijním stavu. Aktuálně tam projekt už poněkolikáté odložili a přepracovávají dokumentaci.