Městská sauna v Lounech na koupališti má nově také infrasaunu. Tu mohou využívat i lidé se zdravotními problémy, kteří do klasické horké sauny nesmějí. Její pořízení vyšlo město Louny na 285 tisíc korun.

Správa sportovních zařízení města Loun (SSZML), která se o saunu stará, před zahájením sezony provedla v objektu řadu úprav. „Opravili jsme obložení, toalety, sprchy, sauna je nově zateplená,“ vypočetl Radek Příhoda, ředitel SSZML.

O pořízení infrasauny uvažují delší dobu i v Žatci, kde je sauna rovněž v areálu městského koupaliště. „Chtěli bychom ji zaplatit z výnosu z provozu městského koupaliště. Bohužel poslední letní sezony nebyly takové, aby nám to umožnily,“ sdělil Andrej Grežo, jednatel Technické správy města Žatce, jež má areál koupaliště v nájmu.

Sauna, jak pomáhá a kdy se jí vyhnoutSauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně jsou saunová kamna (kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 ˚C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140 ˚C. Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. 

Infrasauna využívá k přímému ohřívání těla infračervené záření.

Sauna využívá příznivé účinky mírného přehřátí tkání nebo celého organismu. Posiluje odolnost organismu, zpomaluje jeho stárnutí a chrání před civilizačními chorobami. Sauna může snižovat hladiny cukru u diabetiků, posilovat srdce a tím bránit jeho selhání u kardiaků, dále zlepšovat prokrvení organismu a tím zlepšovat třeba hojení obtížně hojitelných ran a v neposlední řadě příznivě působí na psychiku člověka. Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu, klinické studie však ukazují, že mírné rozumné saunování může kardiakům naopak velmi prospět. Do sauny by neměl chodit ani člověk s horečkou.

Zdroj: Wikipedia.org