Železniční stanicí Postoloprty projíždějí osobní vlaky mezi Žatcem a Mostem, z Postoloprt a zpět jezdí také osobáky přes Louny a Litoměřice do České Lípy. Denně projde nádražím přibližně devět set lidí. Další stovky projedou okolo. „Nádraží prokouklo. Kéž by takhle vypadala i další,“ řekla například Jana Bendová, která přes Postoloprty projíždí vlakem pravidelně.

SŽDC zdejší nádražní budovu opravovala v letech 2014 až 2016, tehdy došlo na výměnu střešní krytiny, oken, zrekonstruovaly se prostory pro cestující včetně vestibulu a toalet. Nyní ve druhé etapě prací se opravovala fasáda. „Bylo třeba opravit a sjednotit celou plochu fasády. Omítky se otloukly na zdivo, podle architektonického návrhu se udělaly nové včetně nátěru. Sjednotily se šambrány kolem všech oken a osadily parapety,“ popsal náměstek ředitele SŽDC Tomáš Drmola.

Osm měsíců trvající oprava fasády stála 2,17 milionu korun, dodavatelem prací byla firma Strabag Rail. „Před třiceti lety jsem jel z Postoloprt z chmelové brigády, tehdejší stav se s tím dnešním nedá srovnat. Vypadá to tady podstatně lépe,“ řekl Jakub Svoboda ze zmíněné společnosti.

Nově opravené nádraží oceňuje také vedení Postoloprt. „Přidáme se a v brzké době uděláme před budovou bezbariérový chodník,“ slíbil starosta Zdeněk Pištora.

Pět nájemních bytů

Na nádraží je kromě prostor pro cestující a železničáře pět nájemních bytů, které se nacházejí v patře budovy. Prázdné zůstávají místnosti bývalé restaurace. „Jednáme s Policií ČR, zda by tam umístila své oddělení dálniční policie, které u dálnice Praha - Chomutov vznikne,“ sdělil Tomáš Drmola.

Podle starosty by dálniční policie byla ve městě velkým přínosem. „Usilujeme o to, aby v Postoloprtech toto plánované oddělení se čtyřiceti policisty bylo. Policii nabízíme další tři objekty města,“ dodal.

SŽDC převzala před pár lety od Českých drah necelou tisícovku nádraží po celé republice, opravu potřebuje většina z nich. V Ústeckém kraji se už objekty dočkaly v Děčíně či Litoměřicích, nádražní budova se nyní opravuje v Mostě. V příštím roce se má opravit střecha a vyměnit okna s dveřmi na budově hlavního nádraží v Lounech. Velkou rekonstrukci tam SŽDC jako v Žatci chystá po roce 2020.