To by chtělo vedení města změnit. Blíží se tak doba, kdy se za parkování v historickém centru Žatce bude po dvaceti letech ve větší míře opět platit. Zřejmě už letos. Nyní je na náměstí Svobody jediný parkovací automat v prostoru u hotelu Zlatý anděl, placené stání se má rozšířit do dalších částí centra.

„Aut v centru přibývá, situace se zhoršuje. Bohužel se už parkuje na plochách, které mají sloužit pěším. Z chodníků jsou parkoviště. Ve Dvořákově ulici, kde bydlím, nám řidiči blokují i výjezdy ze dvorů domů,“ upozornil zastupitele na jejich posledním jednání Petr Šmíd.

Dopravní komise už poslala do rady města návrh, aby se zpoplatnila další část centrálního náměstí Svobody. „Náš návrh je, aby se zpoplatnil úsek od lékárny po radnici při příjezdu na náměstí,“ sdělil Miroslav Rusiňák z dopravní komise.

Pokud by radní o zpoplatnění části náměstí rozhodli v nejbližších týdnech, řidiči by tam měli začít platit ještě v první polovině letošního roku. „Musíme se také zabývat tím, zda zpoplatnit celé centrální náměstí, zda i přilehlé ulice a náměstí. A říct, kolik parkovacích automatů v centru bude,“ řekl místostarosta Radim Laibl.

Opatření směřují hlavně na ty řidiče, kteří v centru zaparkují auto a pak jsou celý den v zaměstnání. Z historického jádra Žatce je pak z velké části odstavné parkoviště. 

Proto se nemají za parkování platit velké částky. „Podle návrhu z dopravní komise by první půlhodina stání v centru byla zdarma, aby si lidé mohli vyřídit různé věci a zase odjet bez placení,“ přiblížila starostka Zdeňka Hamousová. Ani následné hodinové sazby nejsou plánované vysoké. Mají ale přinutit řidiče, aby pro delší stání spíše využívali nezpoplatněná parkoviště v okolí centra.

Auta versus skatepark

Zpoplatňování centra pro parkování má probíhat po etapách. V první fázi se jako náhrada nabízí zmíněné parkoviště v Nákladní ulici, další nezpoplatněná místa mají vzniknout pod ním. Pro stavbu nového parkoviště se šesti desítkami míst je nutná změna územního plánu. Tu ale zastupitelé opět neschválili. V místě totiž stojí skatepark, o jeho přestěhování či ponechání se vedou dlouhé diskuze.

V centru Žatce se platilo za parkování v devadesátých letech minulého století. Radnice v roce 1999 parkovací automaty po pěti letech zrušila s argumentem, že náklady na jejich provoz jsou vysoké. Počet aut v centru se ale značně zvýšil, vedení města se proto musí problematikou zabývat znovu. V roce 2009 zavedlo první parkovací automat, postupně jejich počet navýšilo. V současné době je jich po Žatci dohromady šest. Zpoplatněna jsou zmíněné parkoviště na části náměstí Svobody, před poštou, na Kruhovém náměstí, Smetanově ulici, u polikliniky a za budovou městského úřadu v ulici Obránců míru.