„Stavební část záchrany domu je ve finále, probíhá předávání ze strany stavební firmy. V domě se už svítí, topí, teče voda, v nejbližších dnech po Novém roce bude zahájen proces kolaudace,“ popsal předseda spolku Mederova domu Petr Antoni. „Aktuálně pracujeme na expozici. Je vyhotovena její studie, která se teď překlápí do prováděcího projektu. Jakmile bude připravený, vyhlásíme soutěž na zhotovitele expozice. Rádi bychom dům pro veřejnost otevřeli v roce 2021, ale zatím nedokážu odhadnout přesnější termín,“ dodal.

Expozice připomene stavební historii objektu, který patří k nejstarším v Žatci. Přiblíží také Mederovu rodinu, která ho v roce 1919 koupila. Rekonstrukce Mederova domu trvala dva roky, byla hodně náročná na specifické práce. Během obnovy se našlo velké množství archeologických nálezů z různých fází jeho historie, část z nich bude v domě vystavena.

Dostavba dálnice D7 na obchvatu Loun
Chlumčany, Žiželice. ŘSD chce letos začít stavět nové úseky dálnic i obchvat

Zatímco rekonstrukce budovy radnice a domu s muzeem pivovarnictví na rohu Žižkova náměstí a Horovy ulice skončily, v plném proudu je rozsáhlá obnova synagogy a sousedního rabinátu. Její soukromý vlastník, Daniel Černý z Chomutova, plánuje, že s ní skončí v roce 2022. „Zatím jde rekonstrukce víceméně podle plánu. Našly se nějaké vícepráce, to je ale u starých domů celkem běžné,“ sdělil. Ze synagogy vznikne multifunkční kulturní prostor, v sousedním rabinátu se počítá se vznikem muzea zaměřeného na židovství na Žatecku. Celková rekonstrukce se dotkne střechy, oken, fasády, opraví se vnitřky.

Na obnovu čtveřice žateckých památek přišly dotace z Integrovaného regionálního operačního programu díky tomu, že město kandiduje na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zda tam bude zapsáno, nebo ne, se ukáže v polovině roku 2021.