Před hlavním vstupem do synagogy v Žatci se ve čtvrtek 9. listopadu v podvečer uskutečnilo vzpomínkové shromáždění. Třicítka účastníků si připomněla takzvanou Křišťálovou noc, která představuje jeden z největších židovských pogromů v novodobé historii.

Pogrom proběhl v celém Německu, Rakousku i v oblastech tehdejších Sudet včetně Žatce. V noci z 9. na 10. listopadu 1938 Hitlerovi stoupenci zaútočili na synagogy, obchody a domy židovských majitelů. Během Křišťálové noci bylo zabito podle nejčastěji zmiňovaného údaje 91 Židů, ale některé prameny uvádějí odlišná čísla. Zhruba 30 000 jich bylo zatčeno a internováno v koncentračních táborech. Po Křišťálové noci následovala další ekonomická, politická a společenská perzekuce Židů, která vyvrcholila tzv. konečném řešení židovské otázky a holokaustem.

Židovská synagoga v ŽatciZdroj: DENÍK/Zdeněk PlachýŽateckou synagogu v listopadu 1938 vypálili během Křišťálové noci místní Němci jen částečně. Protože se obávali, že by oheň mohl přeskočit na okolní zástavbu, povolili místním hasičům požár uhasit, což synagogu zachránilo. Vnitřní vybavení se ale nedochovalo. Od té doby už objekt nikdy nesloužil svému účelu. Během druhé světové války se využíval jako vojenská nemocnice a pomocná škola a po roce 1949 sloužila jako sklad civilní obrany. Dlouhé roky pak bez využití chátrala. Nynější majitel se snaží o opravu synagogy, pořádají se v ní kulturní akce.

Čtvrteční vzpomínku před žateckou synagogou uspořádal Nadační spolek Saaz/Žatec s Rodáky Žatec ve spolupráci se Židovskou obcí v Teplicích. Mezi účastníky byla i starostka Žatce a senátorka Zdeňka Hamousová nebo majitel žatecké synagogy Daniel Černý.