Znovu k urnám půjdou voliči v Žiželicích u Žatce. Tamní zastupitelstvo se v minulých dnech rozpadlo, počet jeho členů klesl pod zákonem stanovenou mez. Termín nových voleb určí ministerstvo vnitra, zřejmě budou někdy na jaře.

Obec vedl od roku 1986 Petr Kvítek. Už před loňskými podzimními komunálními volbami avizoval, že ve funkci starosty skončí. Zastupitelé jeho nástupkyní zvolili Květu Panskou, dosavadní účetní na obecním úřadě. Ta ale několik týdnů po zvolení do funkce rezignovala. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ sdělila Deníku.

Do sedmičlenného obecního zastupitelstva v Žiželicích se v komunálních volbách dostala tři uskupení, vztahy mezi jednotlivými členy byly od počátku vyhrocené. Kvůli tomu kromě nové starostky rezignovali na místa v zastupitelstvu další čtyři lidé, obsadily je dvě náhradnice. Zastupitelstvo tak zůstalo pětičlenné, což je zákonem stanovené minimum. V minulých dnech ale rezignovala i jedna z náhradnic, další náhradníci na příslušné kandidátce už nejsou.

„Vzhledem k tomu, že počet z původních sedmi členů klesl na minimálně možných pět a že předchozí jednání nevedla k žádným konkrétním závěrům, dospěla jedna ze zastupitelek k tomu, že pět lidí, kteří se ve většině názorů na vedení obce rozcházejí, je málo. Proto svůj mandát složila. Na základě toho budou vyhlášeny nové volby, aby zastupitelstvo mělo opět sedm členů,“ sdělila místostarostka Helena Makuková. Do nových voleb bude obec fungovat v rozpočtovém provizoriu.

Opakované volby zažila v roce 2011 například Holedeč na Žatecku, kde se rovněž krátce po volbách zastupitelstvo rozpadlo. V roce 2015 se opakované volby konaly v Úhercích na Lounsku.