Od listopadu loňského roku prošetřuje policie postup bývalého starosty Bitozevsi Václava Šístka v případu netransparentní opravy tamního kulturního domu za více než pět milionů. Zatím nepadlo žádné obvinění, kriminalisté dál zkoumají, jestli muž, který 21 let vedl obec, porušil zákon.

„Stále pokračuje vyšetřování, probíhají výslechy a jsou zpracovávány znalecké posudky. Nikdo prozatím nebyl obviněn," řekla na dotaz Deníku tisková mluvčí Policie ČR v Lounech Jaromíra Střelcová.

Na oficiální závěr, zda Václav Šístek překročil při starostování zákon, si tedy budeme muset ještě nějaký čas počkat. Policisté pokračují v prověřování, trestní oznámení na dlouholetého prvního muže Bitozevsi bylo podáno v listopadu loňského roku.

Okamžité odvolání z funkce

Zastupitelům obce se ale jednání Václava Šístka v listopadu nelíbilo natolik, že nečekali na závěry kriminalistů a muže, který vedl Bitozeves dvě desetiletí, už od roku 1991, okamžitě odvolali.Vyčetli mu tehdy špatnou komunikaci, velký zmatek při rekonstrukci kulturního domu a údajné proplácení faktur bez jejich vědomí.

Podle kritiků bývalého starosty se při rekonstrukci kulturního domu v Bitozevsi objevilo několik podezřelých kroků Václava Šístka. Stavba, která původně měla stát pět milionů se prodražila a podle většiny zastupitelů výdaje, v řádech statisíců navíc, zastupitelstvo neschválilo, prý o nich dokonce nevědělo.

Výběrové řízení na rekonstrukci celého kulturního domu v Bitozevsi vyhrála firma Betet s cenou něco málo přes pět milionů korun. Podle kritizujících zastupitelů se za tuto cenu zavázala udělat kompletně všechny práce na budově. Jenže údajně obec platila na budově další vícepráce stejné firmě za zhruba milion korun, některé zaplacené práce prý navíc, podle kritiků bývalého starosty, dělala obec vlastními silami. „Proč opravu nedělala celou kompletně firma za slíbené peníze, když vyhrála soutěž," ptal se například zastupitel Ivan Kolár.

Zastupitelé: o více než milionu jsme nevěděli

Nejvíc ale zastupitelům vadilo, že o vícepracích a dalších fakturách prý nevěděli. „O více než milionu, který obec zaplatila navíc, jsme vůbec nevěděli. Neschvalovali jsme ho, starosta nám to neřekl," pokračoval Kolár. Podle něj, i kdyby ze soutěže vzešla nejdražší firma, pořád by byla levnější než původní vítěz, který opravu provedl.

Bývalý starosta Václav Šístek se brání, že naopak obci peníze ušetřil. „Na zastupitelstvu jsem přednášel pravidelně zprávy o průběhu opravy, schvalovali jsme i rozpočtové změny. Vše jsem dělal, abych zabránil dalším škodám, o odkrytí stavby bylo potřeba udělat více věcí, nebyl čas, zatékalo do baráku. Udělali jsme obrovský kus práce a podle mého jsme obci ušetřili velké peníze," brání se Šístek. „Je ale možné, že jsme na něco zapomněli, něco jsme možná neschválili. Některé vícepráce byly schválené v rozpočtových změnách, na některé vícepráce jsme ale neschvalovali nic," připustil ale nakonec bývalý starosta.