Před 72 lety skončila druhá světová válka, konflikt, při kterém přišlo o život zatím nejvíce lidí v dějinách naší planety.

Lidé v ČR i celé Evropě si stále připomínají konec války, uctívají památku obětí i hrdinů a přejí si, aby se válečné hrůzy už nikdy neopakovaly. Platí to i pro města a obce v okrese Louny, kde v nadcházejících dnech proběhnou tradiční pietní akty k výročí ukončení války a osvobození naší země od fašismu.

V Žatci dnes, v Lounech v pondělí

V Postoloprtech a okolí tiché vzpomínky proběhly už tento týden ve středu, druhé v pořadí bude město Žatec. „Pietní akt proběhne v sobotu 6. května od 10.45 hodin u památníku na městském hřbitově. Následovat pak bude ještě také vzpomínka u pomníčku na Kruhovém náměstí zhruba od 11.30,“ uvedla Sabina Řezáčová z Městského úřadu Žatec.

Město Louny uspořádá podobné pietní akty v pondělí 8. května, na Den vítězství, který je v ČR státním svátkem. „Shromáždění začne v 18 hodin u pomníku na Suzdalském náměstí. Dále budou položeny věnce i na náměstí Rudoarmějců a na městském hřbitově,“ uvedla pro Deník Kamila Jarolímková z Městského úřadu Louny.

V Podbořanech proběhne pietní akt na náměstí TGM v úterý 9. května od 14 hodin, upřesnil na dotaz Deníku starosta města Radek Reindl.
Zajímavou a neobvyklou tradici mají v Lubenci – po položení květin a věnců k pomníčku se zájemci mohou vydat na turistický pochod. Letos to tak bude už po třiadvacáté. Více podrobností v samostatném článku.