S obrovským nadšením a zápalem malovaly před dvěma měsíci děti ze žatecké umělecké školy dominanty města na zanedbanou zadní stranu garáží při výjezdu ze Žatce na Holedeč. „Chceme alespoň trochu zkrášlit naše okolí," usmívala se tehdy Lenka Štěpánková, autorka grafického návrhu. Teď má ale spíše oči pro pláč. A nejen ona…

Děti ze žatecké umělecké školy zkrášlily zadní stranu garáží dominantami města letos na začátku června.

Spolu s ní další děti, které žateckou radnici, orloj, kostel nebo část Chrámu chmele a piva malovaly a další lidé ze Žatce, kterým se dětské výtvory hodně líbí a chválí je. Na malbách totiž úřadoval vandal, za dva měsíce to navíc nebylo poprvé.

Naposledy někdo poničil dětské malby přimalováním nacistických symbolů, přimalováno je také několik vulgárních obrazců a další čmáranice. „Bohužel, je to hodně smutné. Tyto malby už byly za krátkou dobu poničeny poněkolikáté. Pokusíme se škody napravit, zamalovat to, co tam vandalové způsobili," kroutí nevěřícně hlavou žatecký místostarosta Jan Novotný.

Vandalové cílí hlavně na zastávky a hřiště

Odstranění přimalovaných obrazců bude samozřejmě městskou pokladnu něco stát. Tu vandalství každý rok hodně zatěžuje, vydává na podobnou „zábavu" statisíce. Nejčastějším terčem jsou hřiště nebo autobusové zastávky.

„Každý rok vydáme na napravování škod po vandalech statisíce korun. Neustále se musí opravovat lavičky, dětská hřiště, autobusové zastávky nebo lampy veřejného osvětlení. Tyto peníze bychom jinak mohli využít daleko lépe. Pro další zlepšení města nebo třeba pro další rozvoj dětských hřišť," pokračoval žatecký místostarosta.

Velmi podobné starosti mají také sousední Louny. Tam loni z rozpočtu města musela radnice použít téměř půl milionu korun na škody po vandalech. Statisícové škody způsobili vandalové třeba kradením kanalizačních vpustí, ničením laviček, zastávek a také dětských hřišť.

Připomeňte si: Děti vyzdobily zeď malbami žateckých dominant