Vánoční výzdoby v centrech Žatce a Lounech jsou skoro hotové. Do obou měst se shodně zítra, ve středu 26. listopadu, přivezou stromy, jež poslouží na náměstích jako vánoční.

V Žatci se na centrálním náměstí Svobody rok od roku zvyšuje počet vyzdobených domů. Letos se slavnostně rozsvítí další - tzv. Hošťálkův dům v sousedství městské knihovny. Ve středu by měl do Žatce dorazit také vánoční strom. Letos bude zdaleka, z více než 40 kilometrů vzdálených Klínů v Krušných horách na Mostecku. „Strom je od mosteckých městských lesů. Snad vše dopadne na tak dlouhé cestě dobře," sdělil Andrej Grežo, ředitel Technické správy města. Smrk pichlavý je vysoký asi 17 metrů, jeho stáří je zhruba 40 let. Po vyzdobení na něm bude 4500 světýlek, slavnostní rozsvícení je v plánu v pondělí 1. prosince.

Čtěte také: Zvláštní postup v Žatci: přijďte na advent, ale děti nechte doma

Vánoční výzdoba je téměř hotová i v centru Loun. Na lampách veřejného osvětlení už jsou k vidění sváteční motivy, pracovníci v pondělí instalovali světelné řetězy na stromy přímo na centrálním Mírovém náměstí. Tam bude také velký vánoční strom. Technická správa města Loun ho přiveze a vztyčí také ve středu. Slavnostní rozsvícení je pak v plánu na neděli 30. listopadu, kdy poprvé zazáří také další zmíněná výzdoba.

Naopak smrk v Lounech bude mít letos relativně krátkou cestu. Zatím stojí u jednoho rodinného domu v jihovýchodní části města.

Slavnostní program: Vánoční strom v Lounech zazáří už příští neděli

Rozsvícení vánočního stromu v roce 2013 na žateckém náměstí Svobody

Rozsvícení vánočního stromu v roce 2013 na žateckém náměstí Svobody. Foto Deník/Hynek Dlouhý