Minulý rok se holedbali, jak budou všechny věci dělat úplně jinak a jak zatočí s korupcí, a nyní se jejich strana rozpadá v jenom z největších polistopadových úplatkářských skandálů. V politické straně Věci veřejné (VV) působí i několik lidí z okresu Louny.

Je jich ovšem tak málo, že to nestačilo ani na založení klubu v tomto regionu. Členové z Lounska jsou registrovaní pod klubem VV v Mostě. Tam dojíždějí na různé stranické schůze.

Naproti tomu ve všech dalších okresech Ústeckého kraje jsou založeny běžné regionální organizace – VV jim říká kluby. V některých okresech pracují i dvě najednou. V Ústeckém kraji je sedm okresů a v nich devět klubů VV. Trochu neobvyklé je, že krajský tajemník VV nezná přesný počet členů této strany v kraji. „Opravdu to nevím, nemohu číslo zveřejnit, pořád se počty mění,“ řekl v pátek 8. dubna na dotaz Deníku Lukáš Ryšavý, který je z Litvínova. Na Lounsku je podle něj členy strany přibližně patnáct lidí.

Věci veřejné postavily své kandidáty loni před komunálními volbami na radnicích v Lounech a Podbořanech, v jiných městech okresu nikoli. Celkem šlo o 33 kandidátů, ale z nich jen jediný byl člen strany, ostatní nestraníci. Na radnice se ovšem nedostali.

Také celostátně jsou údaje o počtech členů těžko dohledatelné. Podle serveru aktualne.cz měla tato strana minulý rok v únoru přibližně jeden tisíc organizovaných členů a dalších asi 16 tisíc příznivců, registrovaných na internetu. Po loňských úspěšných volbách, díky nimž se malá strana dostala i do vlády, však zřejmě počet členů i příznivců během roku postupně rostl.